Варна °
fallback
Избрано
16:13 | 6 февруари 2019
Обновен: 14:41 | 9 юни 2025

На всеки 9 минути варненският Спешен център в МБАЛ "Света Анна" приема болен

След края на ремонта в неврохирургията всички сектори с лежащо болни ще бъдат обновени

По материала работи: Ставри Таргов

Всяка девета минута от денонощието медиците от Спешния център на МБАЛ „Света Анна“ приемат болен, нуждаещ се от незабавна специализирана помощ. Това показват регистрите на морския „Пирогов“ за януари 2019 г.

 

През първия месец от годината консулт, диагностика и специализирана помощ в Спешния център са получили  6 170 пациенти. От тях 1 178 са приети за болнично лечение в различните клиники и отделения на болницата. Общият брой на хоспитализираните пациенти през януари е 2032.

 

2019-а за най-старото лечебно заведение във Варна се очертава като годината, в която ще финализира инвестиционната програма за цялостната реновация и преобразяването на клиниките и отделенията с леглова база за лежащо болни. В напреднала фаза в момента е ремонтът на клиниката по неврохирургия, за която в края на миналата година Министерството на здравеопазването(МЗ) отпусна 500 000 лв.

 

Преди броени месеци приключи цялостният ремонт и обновяване на родилното и на отделението по неонатология в болницата, осигурен от община Варна с целево финансиране в размер на 550 000 лв. и дофинансиране със средства на МБАЛ „Света Анна“. Пак със средства от общинската хазна в размер на 200 000 лв. клиниката по ортопедия и травматология обнови дълготрайните си активи и придоби нова операционна маса.

 

Дизелгенераторът, който гарантира аварийното електрозахранване на болницата, също е подменен с нов за 60 000 лв., отпуснати от община Варна.

 

Другият голям собственик – държавата, в лицето на МЗ насочи средства към секторите по хемодиализа и по съдебна медицина. С целеви пари от министерството е в ход е и процедурата по подмяната на авариралия асансьор в старата сграда на лечебното заведение.

 

Със собствени средства пък болницата осигури ремонта и пребазирането на отделението по обща и клинична патология в основната сграда на Хирургичния блок, в който преди броени дни приключи и пълната подмяна на парапетите.

 

Общият размер на вложенията, насочени от община Варна и МЗ към обновяването и модернизирането на Спешната болница на българския Североизток – МБАЛ „Света Анна“, която тази година празнува 140-годишнина от създаването си, само от края на 2017 г. надхвърля 1 млн. лева, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.

 

Черно море

 

 

Автор на статията:
Ставри Таргов
0 коментара
fallback
fallback