IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
Избрано
08:10 | 6 октомври 2020
Обновен: 10:24 | 18 април 2024

ЕНП застана зад Борисов, Европа се раздели при дебата за България

Родните евродепутати се сдърпаха, партията на Радан Кънев му отказа думата

По материала работи: Слав Велев
ЕНП застана зад Борисов, Европа се раздели при дебата за България

Европейският парламент обсъди снощи въпросите с върховенството на закона и основните права в България, предаде "ДНЕС.bg".

 
От името на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер посочи, че нашата страна е в преход и не всичко е перфектно. Добре е, че младите хора излязоха на улицата и изразяват своите виждания, нямат търпение за бърз напредък. 


 
Докладът на Европейската комисия от последните дни е честен и основан на доказателства. Пред българите има задачи, но трябва да се гордеят с постигнатото досега. В страната има правителство на ЕНП и социалист президент, има равновесие на силите, добави той.
 

 

Хуан Агилар (социалисти и демократи) посочи, че в нашата страна има недостатъци и се чуват постоянни упреци за корупция в съдебната система и за преследване на политическите съперници. Положението е сходно в други държави от ЕС, например в Унгария и Полша, добави той.
 

 

Рамона Стругариу ("Обнови Европа") заяви, че българите имат нужда от подкрепата на ЕС. Някои от влиятелните фигури в ЕП подкрепят Борисов. Подкрепяте хора, срещу които има сериозни обвинения, допълни тя.

 
 

"Бях на софийските протести, говорих на място с много хора и чух, че им е писнало от корупция, че съдебната система е в неподходящи ръце, а състоянието на медиите е тревожно. Европейското финансиране влошава нещата. Тези пари се присвояват, за да се купуват независими медии. Какво виждат българите? Пореден доклад за върховенството на закона, поведението на Туск спрямо Борисов и изказвания, но това, което не вижда българският народ, не са решителни действия", каза Даниел Фройнд от групата на Зелените/Европейски свободен алианс.
 

 

Британката Гуендолин Делбос-Корфийлд от зелените пък направо призова да се спрат парите за България. "Докладът за върховенството на закона в България констатира редица нередности в различни сфери. Но ЕС продължава да дава пари на страната. Трябва да запазим Механизма за сътрудничество и проверка, защото не разполагаме с друг инструмент и това е единственият начин за борба с корупцията", каза зелената депутатка.
 

 

Ирландската депутатка Клеър Дейли отново хвърли остри критики срещу българските управляващи. 
 

 

"Значението на тази резолюция е очевидно за всеки, който видя как премиера Борисов и неговите депутати се хвалиха с доклада на ЕК за върховенството на закона. Те твърдят, че той е подчертал прогреса, направен от неговото правителство. И всъщност защо да не го правят, като им се разминава от години. Те разиграват ЕК като й казват каквото иска да чуе, правят се, че се съобразяват и накрая продължават да си правят каквото си искат. И защо го правят? Чухме го от ЕНП - защото те са проевропейска партия. Следователно корупцията и манипулациите нямат значение", заяви остро Клеър Дейли.
 

 

Тя разкритикува ЕНП за това, че не е позволила изказване в пленарна зала на Радан Кънев, който наред с ГЕРБ също е член на парламентарната група на десницата.
 

 

БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРОДЕПУТАТИ СЕ СКАРАХА
 

 

Резолюцията се използва за политическа пропаганда, вътрешнополитически битки и чрез нея се злоупотребява с Европейския парламент. Демокрацията и мандатността също са част от върховенството на закона, заяви Андрей Ковачев. Той допълни, че текстът се базира на "предполагания, слухове и недоказани съмнения". Според Новаков след този дебат "името на страната ни ще бъде опетнено". Според него резолюцията е дело на лявата част на ЕП.
 

 

Ангел Джамбазки (Еврпейски консерватори и реформисти) също се противопостави остро на резолюцията и запита съставителите й защо са включили в текст за върховенството на закона ратифицирането на Истанбулската конвенция и еднополовите бракове. Той разпали и скандал, след като заяви, че "когато в България се говори за корупция, винаги хората се сещат за ДПС".
 

 

Евродепутатът Илхан Кючюк не му остана длъжен и му отговори: "Не забравяйте за касичката на ВМРО и златните паспорти". Той още подчерта, че в България не може да се прави агитация на чужд език за изборите и попита Манфред Вебер, ако реши да се кандидатира в България за евродепутат как би го направил, при положение, че ще трябва да плаща глоба за всяка дума или да мълчи по време на кампанията. 
 

 

"Докога светът ще мълчи? Това, което ЕК ще предприеме, ще определи дали България ще продължи по този път. Това, което е болката на България сега е болка на целия ЕС", каза от своя страна Елена Йончева.
 

 

ЩЕ ИМА ПРОВЕРКИ ЗА БЪЛГАРИЯ
 

 

Заместник-председателката на Европейската комисия Вера Йоурова обеща Брюксел да запази Механизма за сътрудничество и проверка за България. Тя заяви още, че ЕК засега не може да се произнесе относно предложенията за конституционни реформи у нас, но че те трябва да са предмет на широк и задълбочен обществен дебат.
 

 

А от представителя на германското председателство на Съвета на ЕС Михаел Рот стана ясно, че още от следващия месец върховенството на закона в България отново ще бъде обсъждано – този път в Съвета. Той ще започне проверка за състоянието на правовата държава във всички страни членки, като заради азбучния ред ние попадаме в първата петица.

 

Още политически новини ще намерите на "ДНЕС.bg"

Коментари

Новини Варна