Лекарствата за раково болните ще бъдат заплащани изцяло

Това съобщиха от НЗОК във връзка с изразено безпокойство от страна на онкоболни, че няма да бъде осигурена терапията им

Лекарствата за раково болните ще бъдат заплащани изцяло

На заседание на 28 април т.г. ще бъде предложено на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса лекарствата за лечението на онкологичните заболявания, отговарящи на извършената дейност, да бъдат заплатени изцяло, като този механизъм действа през цялата година. Това съобщиха от НЗОК във връзка с изразено безпокойство от страна на онкоболни, че няма да бъде осигурена терапията им.
Болниците могат при необходимост с писмено заявление до РЗОК да увеличат размера на разходите за дейността си, като превишат тези разходи за месеца с 5% от същото тримесечие или от стойността за следващото тримесечие. Ако се налага, лечебните заведения могат да сформират листи на чакащите, като в тях не би следвало да се включват онкологично болни и пациенти в спешни състояния, съобщиха от НЗОК.
От там добавиха, че към момента е изплатена отчетената дейност на всички болници за 2014 г. и за първото тримесечие на 2015 г., с изключение на надлимитната дейност за февруари т.г. Тези средства след проверка ще бъдат заплатени през април заедно със заплащането за дейността през март 2015 г. Това се отнася и за лекарствата за лечение на онкологични заболявания, уточниха от Здравната каса.
Ставри Стефанов

Новини

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата