От днес корабът музей „Дръзки“ отваря врати за посетители след дълъг ремонт. Експонатът на Националния военно-исторически музей беше затворен през 2008 г. „Хората бяха нетърпеливи да отворим отново за посещения кораба музей „Дръзки“. Имахме много запитвания, както директни, така и по електронната поща, където пишеха основно чужденци. Много варненци, които са посещавали музея като малки, казваха, че сега децата им са ощетени, тъй като не могат да разгледат най-интересния ни експонат. След отварянето на кораба музей мисля, че броят на туристите, които ни посещават, ще се повиши. По традиция най-силните месеци при нас са юли и август“, коментира за вестник „Черно море“ директорът на Военноморския музей Мариана Кръстева.
Укрепителните дейности по кораба „Дръзки“ са на стойност 100 000 лв., осигурени от Националния исторически музей, чийто филиал е Военноморският музей във Варна. „Ремонтът започна през 2011 г., тъй като се наложи да бъдат направени проби и да се съберат проекти. Ремонтът, колкото и да изглежда елементарен, всъщност никак не беше лесен, тъй като касае основите и опорите, върху които е поставен корабът. Той беше започнал да се отлепя от постамента и да се накланя опасно към алеята в Морската градина, по която преминават граждани и гости на града. Трябваше да предприемем спешни действия, за да гарантираме сигурността на хората, а и за да съхраним най-ценния си експонат. Беше направено сондиране, за да се укрепят основите в дълбочина, те бяха подсилени и отстрани. Заздравена беше носещата конструкция на цялото корито и то беше подсилено, за да се елиминира възможността от влизане на вода“, разказа Мариана Кръстева.
Не е планирана специална церемония по откриване на кораба музей „Дръзки“. „Запазваме си правото за официална част, когато приключим окончателно с ремонтните дейности. С укрепването на фундамента изпълнихме най-важната задача, която касае сигурността. Сега остават козметични промени – да боядисаме палубата, сигурно ще се наложи и консервация на отделни елементи, тъй като времето си казва думата и върху желязото“, допълни Кръстева.
Полина Петрова
Коментари