IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
18:28 | 8 септември 2015
Обновен: 19:29 | 6 май 2025

За 15 септември поне по 5 стотака вадим за първолак

Основните разходи са за униформа, помагала, спортен екип и раница

По материала работи: Борис Проданов
За 15 септември поне по 5 стотака вадим за първолак

Около 500 лева струва на родителите подготовката на първокласник за първия учебен ден, показа репортерска проверка на „Черно море“. Униформата с логото на училището, която е задължителна за всички ученици, струва от 80 до 150 лв. в зависимост от частите и броя на комплектите, които родителите са решили да поръчат. Задължителни са ризите и вратовръзките, черните панталони могат да се заменят с черни дънки, ако детето няма да се чувства удобно в тях. По желание са също жилетките, които допълват униформите. Комплект от 1 официална риза с вратовръзка и по две всекидневни блузки с дълъг и къс ръкав излиза около 83 лв. 30-ина лева са панталоните и около 25 - жилетките. Първокласниците трябва да разполагат и със спортен екип, тениска и платненки или маратонки за часовете по физическо, което струва на семейството около 150 лв.


Един от задължителните и най-важни елементи при подготовката на първокласника е изборът на ученическа раница. Най-предпочитаните раници са с твърд гръб и няколко отделения и струват около 75 лв. Има и масови модели, които не са подсилени и нямат раздели за пособията на децата, но те не са много по-евтини, цената им е от порядъка на 45 - 50 лв. Някои от по-претенциозните и загрижени родители  избират за децата си модели с колелца, но практиката показва, че те са безсмислени, тъй като малчуганите в първи клас не изминават кой знае какво разстояние из града сами.


Що се касае до учебниците и помагалата, осигурени са единствено буквара , читанката и учебника по математика. Родителите сами закупуват работните тетрадки и учебника по английски, които излизат около 50 лв. Някои от училищата разполагат и със специализиран софтуер, който се използва за онагледяване и прилагане на научения материал, и абонаментът му се разпределя между учениците, което означава около 30-ина лева на година. Около 30 лв. излизат и канцеларските материали – тетрадки, химикали, моливи, бои, флумастери, блокчета, пластелин и т.н. Някои от родителите решават да си позволят и лукса несесер, което в най-добрия случай коства още 20 лв. на семейния бюджет. По 70-ина лв. събират и от училище на родителските срещи. Сумата се използва за различни неща. Някои училища правят козметични ремонти на класната стая – боя, паркет, гардеробчета, заключалки. Други поръчват баджове за децата или закупуват класьори. Част от сумата е и за копирни услуги, тъй като за дете, което е приключило по-рано с предвидените в учебната тетрадка занимания, учителят би трябвало да подготви и разпечата допълнителни задачи.  Предвиден е бюджет и за украса на класната стая за първия учебен ден, както и за малка почерпка за децата. Преди започването на учебната година родителите са длъжни да внесат сумата за помагала – около 50 лв. Допълнителните пари от порядъка на около 70 лв., които се събират в училище, могат да се внасят и разсрочено от семействата, която нямат финансова възможност.


Полина Петрова

Коментари

Новини Варна