IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
16:50 | 5 октомври 2015
Обновен: 17:41 | 22 май 2025

Отличиха 15 млади учители във Варна

Образованието е едно от основните пера в бюджета на местната власт, за него се заделят 34%

По материала работи: Деян Михайлов
Отличиха 15 млади учители във Варна

15 млади преподаватели от училища и детски градини във Варна получиха общинското отличие за мотивиран и добър старт в учителската професия.


Церемонията се проведе за 11-а поредна година в Международния ден на учителя – 5 октомври. Празникът се чества в над 100 страни по света. Номинираните за приза учители бяха предложени от техните директори, а някои от кандидатурите бяха подкрепени и от родители на ученици. Оценка за постиженията си в професията младите преподаватели получиха от експертите в община Варна. Най-високият резултат от 25 до 30 точки и парична премия от 800 лв. получиха Надежда Иванова и Ангелина Панчева, съответно от ПГИ „Д-р Иван Богоров“ и ЦДГ “Гълъбче“.

 


Директорката на ЦДГ „Гълъбче“ подчерта, че е удовлетворена и горда от приза на Ангелина Панчева, тъй като тя е учител, който вдъхновява! Още дълги години в професията и нови успехи си пожела Надежда Иванова.


Вторият по значимост приз с точки от 20 до 25 и парично отличие от 500 лв. получиха Кремена Николова от ОУ „П. Р. Славейков“, Анелия Денева от ЦДГ „Звездичка“, Магдалена Григорова от училище „Мечтатели“, Радостина Иванова от НГХНИ „Константин Преславски“, Каролина Иванова от ОДЗ „Маргаритка“ и Иванка Георгиева от НУ „Васил Левски“. „Гордея се, че съм избрала тази професия, чувствам се на мястото си“, каза развълнуваната Каролина Иванова.


Учителите, заслужили експертна оценка под 20 точки, получиха парична награда от 200 лв. В тази категория попадна и единственият мъж учител, номиниран за престижното отличие - Мартин Джунев - преподавател по класическа китара в Хуманитарната гимназия. Освен него третия по значимост приз заслужиха още Гергана Русева и Силвия Гоцева от ЦДГ „А. С. Пушкин“, Катерина Миленова от НГХНИ „Константин Преславски“, Ясена Димитрова от ЦДГ 8 „Христо Ботев“, Радостина Николова от ОУ „Черноризец Храбър“, Силвена Коларова от ОДЗ „Ран Босилек“ и Ясена Димитрова от ЦДГ „Христо Ботев“. Силвия Гоцева сърдечно благодари на ръководството на ЦДГ „А. С. Пушкин“, че й е дало възможността да сбъдне детската си мечта и да стане детска учителка. „Това наистина е моя мечта. Аз и до днес си спомням всички мои учителки, дори и от детската градина. И винаги съм искала да бъда като тях, един ден и мен така да ме запомнят децата с добро. Мои приятели ми казваха, че това е една непопулярна професия, че не е подходяща за млад човек, но аз не мисля така. Първо опитах да се развивам в сферата на туризма, но усещах, че нещо ми липсва. Щастлива съм, че от шест години се посветих на моята мечта да стана детска учителка. Разчитам на помощта и на опитните си колеги, от които се уча всеки ден“, сподели за вестник „Черно море“ усмихнатата и лъчезарна Силвия Гоцева.

 


И за преподавателката от НГХНИ „Константин Преславски“ Катерина Миленова да стане учител е било мечта. „Много държах да се върна в Националната гимназия по хуманитарни науки и изкуства като учител, защото бях вдъхновена от моите преподаватели там, за които мога да кажа, че ме изградиха като личност. Една стара гръцка поговорка гласи “Дължим живота си на родителите, а красотата му на нашите учители” и понеже аз дължа тази красота на моите учители, имах нуждата и желанието  да се върна там и да бъда човекът, който дарява красота на младите хора. Казваха ми, че това е една трудна професия, но аз бях сигурна 100% в това, което искам. Смятам, че образованието има нужда от млади учители, ние сме иновативни и амбицирани“,  сподели за в. „Черно море“ Катерина Миленова.

 

Ясена Миленова от ЦДГ „Христо Ботев“ е една от отличените преподаватели, която има опит в адаптацията и интеграцията на деца със специални потребности. „Аз лично преминавам и допълнителни квалификации в тази посока. В градината разчитаме на подкрепата на специалисти – психолог, логопед и ресурсен учител. С тяхната помощ адаптацията на децата със специални нужди преминава по-леко. Екипната работа дава много добри резултати. Ако групите са с по-малко деца, ще бъде по-леко и на учителя, и на детето в зависимост от неговите образователни потребности“, коментира Ясена Миленова. Тя е бакалавър по журналистика от Шуменския университет, но по препоръка на преподаватели е избрала да се отдаде на учителската професия и е завършила магистратура по начална педагогика.


Временно изпълняващият длъжността кмет на община Варна Пейчо Пейчев поздрави учителите с техния празник. „Искам да отбележа, че най-ценната инвестиция това е инвестицията в образованието. Община Варна полага много сериозна грижа в тази връзка и едно от най-големите пера в бюджета ни е в сферата на образованието – в рамките на 34% от общия бюджет. Немалко средства отделяме и за децата с изявени дарби“, подчерта Пейчо Пейчев. Той каза още, че учителската професия е най-благородната, тъй като преподавателите обучават и възпитават най-младите граждани в нашата държава. „Това е сериозна отговорност, въпрос на чест и достойнство е възможността да се грижиш за израстването и изграждането на тези млади хора, за да станат те завършени личности, на които спокойно да поверим управлението на държавата и общината след години“, допълни Пейчев. Той разкри тайната, че от следващата година община Варна ще връчва и награда за най-талантлив ученик.

 

Специален поздрав към всички присъстващи на тържествената церемония беше изпълнението на акордеон на възпитаника на НУИ "Добри Христов" Павел Димитров.
 

 

ПОЛИНА ПЕТРОВА
Снимка ПЛАМЕН ГУТИНОВ

Коментари

Новини Варна