IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
14:25 | 14 януари 2016
Обновен: 01:42 | 21 май 2025

С 3-метрова ограда ще спират самоубийците на Аспарухов мост

Община Варна спешно търси средства за начало на ремонта на емблематичното съоръжение

По материала работи: Борис Проданов
С 3-метрова ограда ще спират самоубийците на Аспарухов мост

Арх. Борислав Игнатов разкри подробности за плановете за ремонт на Аспаруховия мост. Според него по цялото протежение на един от символите на Варна ще се изгради 3-метрова ограда, която да пречи на самоубийците.

 

Пешеходни зони и велоалеи също са в проекта. Тротоарът ще бъде разположен от едната страна на моста, а от другата – трасето за колоездачи. Поантата обаче ще бъдат нагреватели в асфалта, които и в най-мразовитите дни да топят леда и снега. За целта в пътя ще се вградят специални кабели, които ще работят с електричеството, осигурявано за тролейбусния транспорт.

 

Около 30 млн. лв. трябва да струват ремонтните работи и сумата не е по силите на община Варна. От администрацията се надяват на средства от държавата, въпреки изказването на регионалния министър Лиляна Павлова при откриването на Юнашкия салон, според което в бюджета за 2016-а няма заложени пари за тази дейност.

 

От радиоинтервю на зам.-кмета Христо Иванов (отговарящ за инфраструктурата на Варна) обаче става ясно, че местната власт разчита на инвестиции от правителството за скорошно начало на ремонтните работи, които ще продължат няколко години.

 

Община Варна вече е приела инвестиционният проект и го е предоставила на Министерски съвет. Има идеи да се търсят други източници на финансиране, защото изготвеният технически паспорт на Аспаруховия мост показва, че няма време за губене.

 

Администрацията прави всичко по силите си за съоръжението. Една от сериозните дупки по него вече е затворена. Кърпят се и други “пробойни” в пътната инфраструктура на местната власт, зейнали след обилния сняг на 3 и 4 януари.

Коментари

Новини Варна