Варна °
fallback
Избрано
07:00 | 3 август 2016
Обновен: 02:18 | 23 май 2025

Честит Световен ден на Динята!

Знаете ли, че в САЩ има състезания със замерване с дини и надплюване със семки

По материала работи: Пламен Янков

Днес празнуваме Световния ден на динята. Празникът се отбелязва най-вече в САЩ, където сред най-популярните състезания по време на празника са замерването с дини и надплюването със семки.

 

По този повод решихме да ви запознаем с няколко малко известни, но много любопитни факта около вкусния и сладък плод:

 

Съществуват над 1200 разновидности на сочния плод в над 96 държави по света.  

Динята съдържа над 92% вода, не съдържа холестерол и е важен източник на витамини А и С, фибри, калии и амино киселини. Динята е с най-високият процент сред плодовете, заради което тя може да утоли не само глад, но и жажда.  

Диня (в зависимост от района в България наричана още карпуз или любеница) е наименованието на вид тиквови растения, както и на техните плодове. Според възприетата класификация на земеделските култури е плодов зеленчук. Плодът на динята е ягодовиден и има гладка кора (зелена или жълта) и сочна, сладка, обикновено червена вътрешност. Смята се, че произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие.  

Кората на динята също става за ядене, като в Китай например тя се пържи, вари или маринова. Маринованата кора от диня е разпространена и в Русия. Семената на динята пък са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло.  

Динята наистина „охлажда“. Тя съдържа аминокиселина, която подобрява работата на отделителната система и спомага за изхвърлянето на вредните вещества, чрез което „охлажда“ организма.  

Най-голямата диня е отгледана от фермер в американския щат Оклахома. Тя тежала 115 килограма.  

По съдържание на желязо дините са на едно от първите места сред плодовете и зеленчуците. Затова се препоръчват при анемия.  

Прясната диня може да бъде консумирана по различни начини, а често се използва и за ароматизиране на напитки.

 

 

Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. Отглеждат се специализирани сортове, които имат много малко водниста маса и концентрират енергията си в семената. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите. В Западна Африка се изстискват за масло или се използват за приготвянето на супа и други ястия.  

На много места по света динята може да се допълва с добавянето във вътрешността ѝ на някаква алкохолна напитка. Това става, като се пробие отвор в кората, добави се напитката и се изчака тя да се смеси с тъканта на плода. След това динята се нарязва и сервира по обичайния начин.

 

dama.bg

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback