Празнуваме Световния ден на усмивката. По традиция празникът се чества всеки първи петък на октомври. Автор на популярното усмихнато жълто личице, основен символ на Световния ден на усмивката, е американският рекламист Харви Бел, създал символа като част от рекламна кампания през 1963 г, пише Нова тв. В последствие той учредява Световния ден на усмивката, а днес усмихнатото лице е един от популярните емотикони не само в интернет, но и навсякъде в нашия живот.
С течение на годините Харви Бол започнал да се притеснява от прекалената комерсиализация на символа му, която заплашвала да погълне първоначалното му значение и цел. Тогава му хрумнала идеята за Световния ден на усмивката. Според него това трябва да бъде денят "посветен на доброто настроение и добрите дела" и да преминава под мотото: "Направи добро. Помогни на някого да се усмихне".
Празникът на усмивката се отбелязва за първи път в американския град Уорчестър, щата Масачузетс на 1 октомври 1999 година. Харви умира през 2001 година, а в негова памет е създадена Световната фондация на усмивката, която и до днес спонсорира различни инициатива, свързани с празника.
Денят на усмивката подтиква хора на всякакви възрасти да проявят креативност в отбелязването на празника. Най-голямото усмихнато личице, образувано от хора, пускане на балони с оптимистични послания, рисуване с тебешир по уличния асфалт, състезание по хапване на пай, посещения на болници и старчески домове, дежурства в най-близката безплатна кухня, раздаване на сертификати за усмивка - възможностите са безброй. Единственото задължително нещо в Световния ден на усмивката е да накара възможно най-много хора да се усмихнат и да бъдат добри.
Ето и любопитни факти за усмивката:
1. Те предават емоция. Един от добре познатите факти за усмивката е, че чрез нея човек може да предава емоция. До голяма степен усмивките се свързват със щастие, радост и романтика, пише екипът на tialoto.bg.
Въпреки това хората се усмихват по много различни причини, някои от които включват усмихването като механизъм за справяне с далеч по-негативни емоции като гняв, тъга или мъка. Усмихнатият човек също така е способен да ви излъже, като по този начин по-лесно прикрива измамата си.
2. Те ни подмладяват. Когато сте наистина щастливи и ви идва да се усмихнете, цялото ви поведение се променя – наистина невероятно. Конкретно, лицевите мускули се променят от върха на челото до ръба на брадичката. Очите също реагират по начин, който не може да бъде фалшифициран. Мускулите на лицето се стягат, създавайки младежкия блясък на кожата. Всичко това прави промяна в структурата на лицето и може да ви помогне да изглеждате по-млади.
3. Химическа реакция. Усмивката освобождава повече ендорфини от мозъка, които както всички знаем, ни карат да се чувстваме щастливи. Когато се усмихвате, вашите мозъци реагират на променящите се лицеви мускули.
Реално или фалшиво, това е действие, което предизвиква отделянето на хормона на щастието. Така че в този случай няма значение на какво се усмихвате – ползата винаги е налице. Колкото повече се усмихвате, толкова по-щастливи се чувствате.
4. Физическо здраве. Същите тези ендорфини имат действие на болкоуспокояващи. Освен че усмивката увеличава производството на хормона на щастието, тя намалява отделянето на кортизол – хормонът, който допринася за негативните чувства. Усмивките също така помагат за засилване на имунната система, защото отпускат тялото, като по този начин позволяват на имунитета да реагира по-бързо.
5. Облекчаване на стреса. Забавянето на дишането и промяната на изражението на лицето може да има незабавен положителен ефект върху намаляването нивото на стреса.
6. Отразяват се на успеха. Усмихнатите хора на снимки внушават доверие, компетентност и професионализъм. Взети заедно, тези черти ви карат да изглеждате по-успешни.