Храмовете по селата възкръсват от руините

Храмовете по селата възкръсват от руините

Храмовете по селата възкръсват от руините

Храмовете по селата възкръсват от руините

По време на дългите години на развития социализъм храмовете във варненските села са изоставени и повечето от сградите пустеят и се рушат. Чак след 2000 година започва вълна на обновление на сградите и възстановяване на иконостасите. Сега в повечето села в областта има църкви, в които всички вярващи могат да намерят уединение или да отбележят според вярванията си църковните празници. Два такива храма са в Арковна и Дългопол.
Сградата на храма "Св. вмчк Димитър" в с.Арковна е построена преди повече от 135 г. Първоначално тя била предназначена за къща. Преди 115 години (през 1891 г.) сградата e преустроена в храм, който е посветен на свети великомъченик Димитър Солунски. Църквата е осветена през 1897 г. В годините на тоталитаризма тя била пред разруха. През 2004 г. с помощ от правителството и местното население е извършен основен ремонт на почти съборения храм, като автентичният му вид изцяло е запазен и сега той отново е средище на духовна клтура.
Арковна е китно малко село, разположено на 15 км от гр. Дългопол, на жп линията Комунари – Шумен. В него живеят по-малко от 100 души. Постепенно тук започва да се заражда селският туризъм. Селото е известно и със своя добре запазен фолклор.
Не по-малко от пет пъти в годината председателят на Църковното настоятелство прот. Иван Иванов служи Света литургия в храма заедно с църковния хор от Дългопол. Ежегодно за храмовия празник – Димитровден, в селото се коли и раздава курбан за здраве на жителите. През 2006 г. храмът получи като дарение икона на св. вмчк Димитър, донесена от Атон.
Съседният град Дългопол е на 70 км западно от Варна, в китната долина на река Камчия. На разстояние около 5 км от него се намира язовир “Цонево” - третият по големина в страната. Общината има 16 населени места с население 17 300 жители. Тя е една от 12-те общини, влизащи в състава на Варненска област. Градът възниква през IX век като славянско селище. Първите писмени данни за него датират от 1535 г. Според запазените данни първият храм е построен в Дългопол през 1864 г. Той е съборен през 1960 г., но като е съществувал до 1935 г., тъй като в периода 1932 - 1934 г. е построена сегашната църква “Св. Иван Рилски“, осветена през 1936 г. За своите вече 73 г. храмът е ремонтиран няколко пъти, но най-голямата реконструкция е извършена през 2004 г. - за седемдесетгодишнината му. За обновлението той е осветен на храмовия празник - деня на св. Иван Рилски - 19 октомври 2007 г., с тържествена архиерейска Св. литургия от Негово високопреосвещенство Варненският и великопреславски митрополит д-р Кирил.
Лиляна Трънкова

Новини

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата