Издръжката на живот стигна 560 лв. на човек

Издръжката на живот стигна 560 лв. на човек

Издръжката на живот стигна 560 лв. на човек

Издръжката на живот стигна 560 лв. на човек



Издръжката на живот в края на юни достига 559.95 лв., по данни на КНСБ. За нормален живот на четиричленно домакинство - двама възрастни и две деца, са необходими месечно около 2 240 лв. В тази сума влизат разходи за храна, образование, почивка, спрямо средните български стандарти.
Около 80% от домакинствата в България живеят с доход под необходимия, изчислен от КНСБ. Под прага на бедност остават 23.2% от домакинствата в страната с общ доход на 1 човек до 211 лв.
Продължава тенденцията да се отчита спад в средните нива на издръжката на живота. През второто тримесечие се отчита намаление с 0,6% спрямо предходното тримесечие, а на годишна база намалението е с 0,7%.
От КНСБ го определят като козметично и логично, тъй като през второто тримесечие по традиция плодовете и зеленчуците имат по-ниски цени.
От синдиката обаче прогнозират, че увеличението на цените на тока и парното от 1-ви юли, и дъждовете, които засегнаха реколтата, ще доведат до покачване на издръжката на живота.
Само за последните седем години издръжката на живот нараства с 22.6%, като увеличението при хранителните стоки е с 26%, а при нехранителните стоки с 19.5%.
Безработните през първото тримесечие на 2014 г. все още са повече с близо 205 000 спрямо същия период на 2008 г., а равнището на безработица от 6.5% сега вече достигна два пъти по-високи размери - 13%.
Вицепрезидентът на синдиката Николай Ненков подчерта, че са необходими нови политики по доходите. Предлага се минималната заплата през следващата година да бъде 400 лева, което ще е половината от средната заплата за страната, както и да се приеме необлагаем минимум от 500 лева.
Изключително ниското равнище на заплатите в България е съпроводено с най-ниската покупателна способност в сравнение със страните членки на ЕС-28.
В Полша, Чехия и Хърватия с една брутна средна работна заплата успява да се купи между 3-3.4 пъти повече мляко, над 2 пъти повече картофи, 2.3 пъти повече яйца (в Чехия), в сравнение с България.
Това се дължи най-вече на увеличението на цените на основните хранителни продукти с оглед догонване на европейските ценови равнища и изоставането при увеличението на работната заплата.

Новини

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата