IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
10:31 | 1 август 2014
Обновен: 22:18 | 6 май 2025

Обмислете внимателно покупката на апартамент

Обмислете внимателно покупката на апартамент

По материала работи: Златина Добрева
Обмислете внимателно покупката на апартамент

Има няколко правила, които трябва да знаете, преди да се насочите към сделка с имот
Поговорката „Моят дом е моята крепост“ сякаш не се отнася за британците, а за българите. Въпреки че населението на нашата страна не може да се похвали, че е заможно, то 90% от нашенци живеят в собствени жилища.
Този процент е много по-малък в развитите държави. Там мнозинството от хората предпочитат да живеят под наем. Излиза им по-евтино, защото не плащат ипотека, нито пък данъци.
В България обаче, колкото и да сме бедни, ние държим да притежаваме собствен апартамент. Преди да сключите сделка, е важно да си отговорите на някои въпроси, за да не се окаже, че сте си окачили воденичен камък на врата.
Първо трябва да сметнете дали притежавате достатъчно пари, за да купите точно този апартамент, съветва варненски брокер.
Неговата практика сочи, че има клиенти, които търсят добри жилища в хитови локации, без да се съобразяват със семейния си бюджет.
Затова е важно, като купувате жилище, да използвате услугите на брокер. Добре подготвеният специалист може да сметне дали имотът ще влезе във финансовия ви диапазон, а освен това да разкрие и какви ще са разходите по самата покупка, нотариалните такси. Има агенции, които изчисляват и бъдещите данъци, които ще дължите, ако станете собственик на имота.
Понякога брокерите осъществяват контакт с банкови институции и ви свързват с кредитен консултант, защото може да се наложи да изтеглите кредит. Когато разберете условията по бъдещия си заем, може и да си направите сметка дали това жилище е по вашия джоб и дали ще сте в състояние да плащате месечните вноски по ипотечния кредит.
В графата със сметките трябва да влязат и ежемесечните разходи по поддръжка на жилището, сметките за комунални услуги. Хубаво помислете дали ще можете да ги плащате, иначе покупката на имота може да се превърне в кошмар за вас и семейството ви, съветва брокерът.
Другият съвет, който дават от агенциите за недвижими имоти, е да ползвате именно посредник при покупката. Много хора не ни се доверяват и искат сами да осъществят всичко. Това обаче често се оказва непосилно за тях и в крайна сметка се провалят.
Добрият брокер защитава интересите на клиента си и при преговорите за покупка на жилището знае как да води преговори. Такива, че дори да свали от цената на имота. Това може да бъде между 5 и 10% или дори повече.
Освен това професионално подготвеният брокер знае какво да гледа в един имот, когато заведе клиента за оглед. Може да насочи вниманието му към даден дефект на апартамента или пък да му даде ценен съвет, ако последният се двоуми коя оферта да приеме за покупка.
Другото важно условие, преди да придобиете недвижим имот, е да го обследвате. Това може да стане с помощта на брокера ви или пък с друга фирма. Трябва задължително да проверите дали върху жилището има някакви тежести, като например имотът да е запориран и собственикът да няма право по закон да го продава, дали е ипотекирано.
Важно е да проверите дали собствениците на имота, който купувате, внасят редовно вноските по ипотечния си кредит, в случай, че жилището, което купувате, е ипотекирано. Ако се бавят, има опасност банката да вземе жилището.
Трябва добре да прецените дали имотът има нужда от ремонт и точно колко ще ви струва. Влизали сме в апартаменти, чиито ремонт струва 50% от цената на жилището, казва варненски брокер. В този случай клиентът трябва да прецени дали си струва инвестицията и дали му е толкова важно да брои огромна сума, за да живее точно на това място, допълва специалистът.
Понякога имотът изглежда сравнително добре, но после се оказва, че се нуждае от ремонт. Затова и винаги се интересувайте сменяна ли е скоро ВиК инсталацията, както и електрическата.
Преди да купите жилище за ремонт, е добре да се допитате до строителна фирма колко ще ви излезе въпросният ремонт. В противен случай може да стане така, че сте купили апартамент, но да не ви стигнат парите за ремонта и така с години да не използвате имота си.
Другият много важен елемент при покупката на жилище е районът, в който се намира. Имал съм клиенти, които си харесват примерно прилични къщи с басейнчета и са категорични, че ще живеят там. Оказва се обаче, че районите са твърде далече от града, не са им удобни като локация и трябва да сменят два вида транспорт, докато се приберат вечер от работа, казва брокер.
Ако сте заможни, имате повече от една кола, може да си позволите подобни имоти. Иначе е трудно. Мои клиенти с деца например си купиха от споменатата къща извън пределите на града, но нямаха собствен автомобил. Ползваха автобуси и таксита, за да водят децата на училище, после пак автобус до работа. Това не понесе на джоба им и в крайна сметка продадоха бързо къщата, допълва брокерът. Когато нямате автомобил, е добре да изберете комуникативен район. В близост да има автобусна спирка.
Брокерите съветват нещо много важно – ако нямате намерение да живеете дълго в това жилище, смятате скоро да заминавате на друго място или просто искате да прекарвате в апартамента по един или два месеца в годината, по-добре не купувайте. Това ще са излишни разходи за семейния ви бюджет.
Деян Михайлов

Коментари

Новини Варна