IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
14:01 | 13 март 2015
Обновен: 03:37 | 15 май 2025

Археолозите на ларгото намериха амфора и мелница

Каменната ръчна мелница се намирала точно до делвата

По материала работи: Златина Добрева
Археолозите на ларгото намериха амфора и мелница

Части от амфора и ръчна мелница за смилане на жито от времето на античния Одесос са най-новите находки, на които археолозите се натъкнаха при разкопките на бул. „Княз Борис I".
Каменната мелница за жито е изровена от варненските археолози тази сутрин. Намирала се е точно до делвата на повече от 1500 г., която беше открита през януари при ремонтните дейности в центъра.
Пред Дарик радио археологът Александър Минчев коментира, че наред с разкритата крепостна стена на Одесос, до църквата „Св. Николай" са открити и останки от много солидна антична сграда.
Откритията са много важни за археолозите, тъй като се придобива много ясна представа за укреплението на Одесос. Последните разкрития показват, че крепостната стена пресича под ъгъл бул. „Княз Борис I". Според досегашните проучвания, тя започва в района на днешната жп гара, минава успоредно на ул. "Цар Симеон", пресича централния площад, където вероятно се е намирала главната порта на античния град, засечена е в подлеза на „Шипка", улиците „Воден", „Иван Вазов" и в района на Шишковата градинка.
Разкритата крепостна стена се намира само на 40 см под асфалта на „Княз Борис I". Предполага се, че е била висока 4 м. Градежът е бил много здрав, обясни Минчев.
Както "Черно море" вчера писа, археологическите разкопки на ларгото ще продължат един месец. След като приключат, комисия от Министерството на културата ще издаде предписание за това къде и как да бъдат съхранявани и експонирани откритите артефакти. Едва тогава ще продължи полагането на новата павирана настилка по главната улица.

Снимки Пламен Гутинов

Коментари

Новини Варна