Българските деца са на челните места по показатели като интернет употреба в собствената си стая, достъп през мобилен телефон и всекидневна употреба. Съществуват големи различия между поколенията, като повечето деца заявяват, че знаят повече от родителите си за интернет.
Това са част от изводите от аналитичните доклади, изготвени от Европейската изследователска мрежа "Децата на ЕС онлайн", която се координира от Лондонския икономически институт и се представлява в България от "Приложни изследвания и комуникации" и Фондация "Джендър образование, изследвания и технологии". Докладът обобщава резултатите и препоръките, свързани с онлайн безопасността на децата, на над 150 изследователи от 33 държави, съобщи БТА, предаде manager.bg. Проучването е продължило три години – между 2011 и 2014 година.
В този период е настъпила значителна промяна в начина, по който децата използват световната мрежа – все повече това става през мобилни устройства или далеч от контрола на възрастните. Децата ползват интернет по-често и добиват повече умения, които им носят ползи във времето, отчитат анализаторите.
В същото време обаче те все по-често попадат на език на омразата – от 13% сред потребителите на интернет на възраст между 11 и 16 години през 2010 година до 20% днес. Увеличава се и броят на младежите, които попадат на сайтове за пропаганда на анорексията (от 9 на 13%), както и сайтове, които подтикват към самонараняване (от 7 на 11%) и онлайн тормоз (от 7 на 12%).
Така че невинаги времето, прекарано в интернет, носи ползи, предупреждава докладът. Това зависи от възрастта на детето, пола, социално-икономическото положение на семейството, подкрепата от страна на родителя и позитивното съдържание, до което детето има достъп.
Анализаторите коментират, че най-често децата се притесняват от порнографско съдържание онлайн. Смущава ги и съдържание, изобразяващо насилие или жестокост. Най-често децата се чувстват притеснени от реално или реалистично насилие и насилие над деца или животни.
Тревогите на децата нарастват значително около 12-ата им година. По-малките деца по-често биват смутени от неподходящо съдържание, докато по-големите споделят, че ги притесняват неприятни постъпки или хора в интернет.

Природните бедствия зачестяват, но под 10% от българите застраховат имотите си
Централна емисия
Централна емисия
Остра нужда от кръводаряване в Плевен
Част от амазонската тропическа гора вече е частна собственост
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Скандално: Ако Левски не стане шампион, Гонзо си заминава
Страхотен Везенков дърпа Олимпиакос към нов триумф в Гърция
Дортмунд се издъни, няма шанс да настигне Байерн
Екшън в Италия: Удинезе шамароса Наполи
Дневен хороскоп за 15 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 15 – 21 декември
Любовен хороскоп за 15 – 21 декември
10 евтини, но луксозни акцента за украса на масата
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Мелони: Европа трябва да приеме новата стратегия за сигурност на Тръмп
Природните бедствия зачестяват, но под 10% от българите застраховат имотите си
Рекордна цена на медта: Идва криза в предлагането точно когато пристига AI бумът
Нов радар за 230 000 евро всява ужас сред шофьорите
10 знака, че той не ви обича толкова, колкото заслужавате
4 зодии, които ще излекуват разбитото си сърце през зимата
Коментари