Прохождането е важен и ключов етап от развитието на детето. Неслучайно това е и събитието от цялостното нервно-психическо развитие, което най-добре се помни от родителите. Кога точно ще се случи обаче е въпрос, на който трудно може да се отговори.
Повечето деца правят първите си стъпки във възрастта между 9 и 15 месеца. След това им отнема още няколко месеца, докато походката се стабилизира и станат по-уверени. Прохождането е процес, който настъпва постепенно, като за него организмът се подготвя в продължение на месеци. Постепенно отделните мускулни групи укрепват, а с узряването на централната нервна система се подобрява и двигателната координация.
Преди прохождането детето се е научило да контролира главата си, да се обръща от гръб по корем и обратно, да седи без опора, да пълзи. Така например самостоятелният седеж укрепва мускулите на седалището и гърба и осигурява изравеното положение на горната част на тялото.
Пълзенето усъвършенства координацията между ръцете и краката. Така то се научава да движи ръцете и краката си по едно и също време. Изправянето и придвижването по протежението на мебелите и следващата стъпка преди прохождането.
Постепенно бебето се научава да пази баланс, подобрява се координацията, укрепват и мускулите на краката, които поддържат изправения стоеж. След това детето се пуска и успява да остане изправено в продължение на няколко секунди. Това е и знак, че то скоро ще направи първите си самостоятелни крачки.
Дали детето ще проходи на 9 или 15 месеца не оказва влияние върху бъдещото му физическо или интелектуално развитие. В някои случаи то се придвижва съвсем добре чрез пълзене и стимулът му да се научи да ходи е по-слаб. В тези случаи прохождането може да се забави във времето. По-тежките бебета също могат да проходят по-късно, докато мускулите им укрепнат достатъчно, за да могат да издържат тялото.
Не се опитвайте да ускорите процеса, ако усещате, че детето все още не е готово. Може да го стимулирате обаче чрез някои игри, така че да събудите интереса му към прохождането.
Помагат ли проходилките?
Стандартните проходилки тип „паяк” все по-широко се отричат, като някои държави дори са забранили употребата им. Причината е, че по този начин мускулните групи на краката се развиват неправилно, поради факта, че детето не пренася тежестта на тялото си на тях. Освен това е доказано, че посредством проходилките се забавя прохождането, тъй като детето става много подвижно, лесно достига до всичко, което пожелае и стимулът за самостоятелно прохождане значително намалява.
В днешно време се препоръчват т.нар. бутащи играчки. При тях детето се хваща от едната страна и се придвижва с помощта на играчката на колела, оставяйки цялата опора на тялото да падне върху краката.
Трябва ли детето да носи обувки?
При прохождането вкъщи се препоръчва детето да е босо. Така краката са в най-добър контакт с повърхността и у детето се създава по-добър усет. При избора на обувка за излизане навън е важно тя да е с достатъчно мека подметка. Това означава, че като хванете обувката, лесно трябва да може да я сгънете на две. Изборът на подходящи обувки е от особено важно значение и трябва внимателно да бъде направен, за да се осигури необходимият комфорт на все още неукрепналите мускулни групи.
Не забравяйте обезопасяването на апартамента. След като детето проходи, рискът от контузия и травма се увеличава значително. В началото бебето трудно спира. Основният начин да спре, след като е тръгнало, е да падне. Важно е всички ръбове на мебелите да са обезопасени, шкафовете и чекмеджетата да са заключени, а предметите, които представляват потенциална опасност, да са прибрани.
Коментари