Варна 18°
fallback
Лайфстайл
21:02 | 4 февруари 2015
Обновен: 10:39 | 17 май 2024

Ще лекуваме ли диабет с пробиотици?

Става дума за бактерия, намираща се в червата

По материала работи: manager

Възможно е пробиотично хапче да лекува диабет, сочат данните на ново проучване. То е проведено от изследователи от университета „Корнел“, Итака, Ню Йорк. 

По време на лабораторното изследване се установява, че бактерия, намираща се в червата, може да понижи нивата на кръвната захар при наличие на диабет. 

Учените създават често срещан щам на „приятелската“ бактерия, намираща се в червата – Lactobacillus. Тя отделя глюкагон-подобен пептид 1 – хормон, който секретира инсулин при консумацията на храна. Тази бактерия е често използван пробиотик за предотвратяване на диария, както и в случаи на синдром на дразнимото черво, болест на Крон и някои кожни нарушения. 

Всеки ден в продължение на период от 90 дни, през които трае лабораторното проучване, промененият пробиотик се дава на животински организми. Изследователите наблюдават ефектите, сравнявайки ги с организми, страдащи от диабет, но които не приемат пробиотика.

Установява се, че след приема му, нивата на кръвната захар се понижават с 30%.

Изследователският екип обяснява, че ефектът се дължи на преобразуване на горните чревни епителни клетки в такива, които имат свойства, много подобни на панкреатичните бета-клетки. При здравите хора те отделят инсулин и регулират нивата на кръвната захар.

Данните от проучването са публикувани в сп. Diabetes.

Източник: plus.bg

Автор на статията:
manager
0 коментара