Нещо толкова просто като селфитата измести битката кой ще представи телефон с повече мегапиксели от задната камера към предната.
Селфитата, популярният сленг за автопортретните снимки с предната камера на телефона, добиха огромна популярност. И тя продължава да расте. Миналата година, на годишната среща на разработчиците, от Google съобщиха, че само с телефони, работещи с Android, са се направили 93 млн. селфита.
От знаменитости, снимащи се на събития, до поклонници със снимки с Папата - стотици хиляди снимки се качват всеки ден във Facebook, Instagram и Twitter, правейки селфитата неразделна част от популярната култура.
Затова битката при производителите изглежда ще е все по-жестика. Но ето и кои са основните пълководци във войната:
LG 10V е първият телефон, който използва не един, а два сензора при предната си камера. Една леща с 80-гадусов зрителен ъгъл и друг със 120, проектиран за групови селфита. Преди да се направи снимката потребителят може да избере кой да използва, докосвайки екрана.
Вицепрезидентът на LG е категоричен в това отношение: "Не искаме да носите вече селфи стикове".
Сегашните предни камери (или по-скоро селфи камери) имат няколко проблема, които производителите се опитват да сведат до минимума и по този начин да ни спечелят. За да избегнат точните, но не много красиви кадри, при които кожата и текстурата излизат точно, но не особено красиво, телефоните предлагат все повече инструменти за изглаждане на кожата, а в някои случаи дори се дооформят очите и брадичката.
Най-голямият враг на селфито си остава лошото осветление. От Apple вече предложиха решение - екранът влиза в ролята на светкавица - нещо, което потребителите на Android ползваха отдавна, но пък през не много популярни приложения от Google Play.
HTC с модела си Desire Eye и Sony с Xperia C3 надградиха - те сложиха светкавица и отпред.
Asus ZenFone Selfie пък удариха конкуренцията с 13-мегапикселова предна камера, колкото има и задната. Нещо повече: от Asus предложиха и LED светкавица, с която лицето на снимащия се изглежда естествено.
Lenovo пък предложиха нещо коренно различно, но и доста по-неудобно - външна светкавица. Тя се включва в плъга на слушалките, което означава, че ако слушате музика, ще трябва да я спрете, да извадите слушалките и да сложите светкавицата. Което пък означава, че ще трябва да я носите. Неудобно, но иновация. Иновация, но неудобно.
Galaxy S6 на Samsung представи сравнително разочароваща предна камера, но пък компенсира със задна. Добрата светкавица, съчетана с прецизен автофокус и добра матрица на камерата донякъде успява да компенсира предната, но пък си остава нуждата от снимки на сляпо със задната.
Селфитата се оказаха и немалка ниша за по-малките производители, които пък решиха да се съсредоточат върху тях вместо върху други хардуерни характеристики като процесор, капацитет на батерията и др.
Истинският въпрос обаче е доколко войната на селфитата ще се окаже плодотворна. Биха ли избирали потребители телефона си въз основа на предната камера? Предстои да разберем!
Коментари