Ретината е най-вътрешната обвивка на окото. Тя е мястото, където се формира наблюдаваният образ и от нея информацията за заобикалящия ни свят се предава към зрителния нерв, а от там - към мозъка. Ако тя бъде увредена по някакъв начин, е възможно да настъпи дори и пълна слепота.
Отлепването на ретината (аблация) е сериозно състояние, при което двата основни слоя на ретината се отлепват един от друг. Това е състояние от спешен порядък, защото ако не се вземат мерки навреме, може да се стигне до сериозни нарушения на зрението, дори и слепота.
Като цяло заболяването не се среща толкова често - годишно 1 на 10 000 човека страда от тази болест. Остро протичане може да се наблюдава при болните на възраст между 45 и 65 години. Доколко отлепването на ретината е спешно състояние зависи от големината на дефекта.
В далечното минало състоянието е било едно от нелечимите и съответно слепотата - един от най-честите резултати. С развитието на медицината обаче заболяването става лечимо.
Ретината е между 0,1 и 0,5 мм дебела. Тя се разделя главно на два слоя. Единият, който кореспондира със стъкловидното тяло (гелообразната течност, изпълваща очната ябълка), е слоят с нервните клетки, а другият, който е свързан директно със съдовата обвивка на окото, е пигментният слой. Когато по някаква причина тези два слоя се разделят, се говори за отлепване на ретината.
Повече за причините за отлепване на ретината, може да научите на Puls.bg
Коментари