Дали с цел ваканция или във връзка с професионален ангажимент, на всеки човек, поне веднъж в живота му, се е налагало да смени часовия пояс. Това обаче в някои случаи се оказва сериозно предизвикателство за вътрешния биологичен часовник на организма и адаптацията към новото време и място може да се окаже труден и неприятен процес, свързан както с проблеми в режима на съня, така и с появата на дневна сънливост, липса на концентрация, храносмилателни смущения и други.Как влияе смяната на часовия пояс на нашия организъм?
В основата на нормалното функциониране на човешкия организъм стои т.нар. биологичен часовник. Основни функции като регулацията на телесната температура, контрола на плазмените нива на хормоните, храненето, съня и други процеси се подчиняват на определен 24-часов цикъл, известен още като циркадианен ритъм.Експозицията на светлина има определяща роля във функционирането на биологичния часовник, чийто център се локализира в т.нар. хипоталамус. Именно светлината е основния стимул, който поддържа организма буден, а липсата на светлина от друга страна е предпоставка за секрецията на мелатонин, който има основна роля в настъпването на съня.
Смяната най-често на два и повече часови пояса често води до смущение във вече заложения циркадианен ритъм на човека, което води и до съответните смущения във всички контролирани от него процеси, в това число и съня.В коя посока на пътуване най-често се наблюдават по-сериозни смущения?
Установено е, че по-сериозни оплаквания при смяна на много часови пояси се наблюдават при пътуване на изток, във връзка с „удължаването” на деня. Пътуването в западна посока се понася по-добре, което се обяснява с по-скоро настъпващото време за сън, което в случаите на дълго пътуване е желана предпоставка за почивка на организма. Пътуването от северния към южния полюс или обратно не води до сериозно влошаване на циркадианния ритъм, но може да е свързано с промяна на сезони и сериозни температурни разлики, които също могат да окажат негативен ефект върху организма.Какви нарушения настъпват при смяна на много часови пояси?
Оплакванията могат да бъдат различни, в зависимост от броя на сменените часови пояси, физическото и психическото състояние на човека, неговата възраст и подлежащи заболявания и други.
Характерни симптоми са:
Нарушение на съня – както по типа на трудно заспиване или ранно събуждане, така и на трудно събуждане сутрин;Болка или чувство за тежест в главата;Умора и днвена сънливост;Раздразнителност;Лека депресия, обърканост или трудна концентрация;Загуба на апетит;Гастроинтестинални смущения – констипация или диария.
Оплакванията често преминават за няколко дена, без да се налага лекарска намеса, но това зависи и от индивидуалния случай.Какво можем да направим, за да настрим организма си на новия часови пояс?
Настройте режима си на сън и заспиване спрямо предстоящото часово време - няколко дена преди пътуването се опитайте да лягате поне 1 час по-рано, ако ви предстои пътуване на изток, и съответно по-късно, ако ще пътувате в западна посока. Съчетайте го и със съответния нов режим на хранене. По този начин ще настроите биологичния си часовник и адаптацията ще е по-плавна;
Починете си добре преди пътуването – кратка дрямка в ранния следобед е препоръчителна, ако пътувате вечерно време;
Планирайте пристигането си няколко дена, преди очакваната среща ( ако пътувате по бизнес ангажименти) – това ще даде време на Вашия организъм да се адаптира, за да може да се представите на ниво;
Избягвайте консумацията на алкохол и кофеин преди, по време и след пътуването – това може допълнително да смути режима Ви на заспиване или да стане причина за по-ранно събуждане сутрин.
Ако на новото място е нощ, когато пристигате, желателно е да поспите по време на пътуването, ако не е, останете будни на всяка цена;
Пийте повече течности преди, по време и след пътуването;
Веднъж пристигнали, нагласете режима си изцяло на новото време –настройте часовника си още преди пътуването. Опитайте се да си лягате и ставате по време, когато е прието за новото място, дори и да се чувствате изтощени в началото. Същото важи и за режима на хранене. И не забравяйте, че светлината е главния фактор за по-бързата адаптация;
Обърнете се към Вашия лекар, в случаите, когато искате да избегнете или намалите проблемите със съня – за целта се изписват лекарства от групата на бензодиазепините, небензодиазпеинови и добавки, съдържащи мелатонин.
puls.bg
Четете още: Тутманик със сирене и кашкавал
Коментари