IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
15:16 | 18 май 2017
Обновен: 14:41 | 14 май 2025

Свободарският дух на Гарибалди още живее…в правнучката му

Още за визитата на Анита Гарибалди във Варна

По материала работи: Юлиян Атанасов
Свободарският дух на Гарибалди още живее…в правнучката му

Анита Гарибалди по време на посещението си в България

 

Ели Маринова

Любовта към свободата, към родината и към природата, както и чувството за справедливост съм наследила от прадядо си – каза във Варна правнучката на Джузепе Гарибалди – Анита. Тя е за първи път в България и по нищо човек не би казал, че пред него стои 85 годишна жена. Младост, дух и скрити дяволчета от очите на прадядо и прозират от всяка нейна клетка. Отделно от това пряката му родственичка досущ прилича на легендарния си праотец. Казвам легандарен, защото всички познаваме драматичната съдба на италианския герой, а и защото в Италия той все още е легенда. Така твърди  и Анита Гарибалди, която споделя, че вилата им около Рим е редовно ограбвана. Много артефакти, свързани с дядо и са окрадени, за да бъдат продадени в скъпи аукциони за много пари. Тя попада случайно на любимото знаме на Гарибалди, което донася във Варна за откриването на изложбата, посветена на прадядо и в Музея на Възраждането. Още личат следите от тези сражения по знамето - следи от куршуми и кръв. Внучката донесе във Варна предмети, които са принадлежали на прадядо и и на гарибалдийци от отрядите му. Сред тях – серия от репродукции на снимки от епохата, представяща историята на Гарибалди и червени ризи – част от униформата на четниците. През тази година се навършват 210 години от рождението и 135 години от смъртта на италианския революционер.

 

Анита има три големи любови, два брака, 5 деца и 22-ма внука. „Него лично не го познавам. Ценностите, които е изповядвал, както и любовта към своя народ, която той е имал са много актуални и сега. Много значима и до днес остава неговата идея за една  обединена и силна Европа. Вълнуваща е била любовта му към природата. Притежавам всички документи, подписани от него за един проект. Представляват предложение и проект за възстановяване на коритото на р. Тибър, която всяка година преливала и заливала римляните с мръсна вода. Обичал е природата точно толкова, колкото и свободата“ – казва още внучката на героя.

 

снимка: Ели Маринова

 

Най-голямата любов на Гарибалди се е казвала също Анита. За нея правнучката е написала книга. Втората жена на италианския герой е била на 50 години. Той е повярвал, че тази млада революционерка е влюбена в него и е искал да се ожени за нея. Някой се появява обаче на церемонията пред олтара, подава лист хартия, на който пише, че девойката е бременна от негов офицер. Той просто казва „довиждане“ и си тръгва.

 

„Не можах да донеса неговата сабя, защото е част от постоянна експозиция. С нея се е бил по време на похода на 1000-та. Тази сабя са ползвали с Анита, за да разрежат сватбената си торта. Това правят всички родственици от тогава насам, до днешни дни. Включително и аз. Тя е ценна семейна реликва“ – допълва Анита.

 

За политическото си присъствие на Стария континент родственичката споделя: „Питали са ме много пъти за моето участие в политиката на Италия. Бяха ме поканили за участие на тяхна страна от Движението на жените. Но какво виждам? Заставам на входа на пълна зала, където ме чакат симпатизантки, облечени в скъпи кожени палта – от бизони, от всякакви екзотични животни. Казах си -  ама аз не искам да правя политика за някого, който няма нужда от защита. Искам да правя политика за хора, които имат нужда да бъде чут гласа им. Представлявах Италия 10 години в европейската общност. За мен най-важният и запомнящ се жест бе това, че получих почетно гражданство на Лондон сити. Сериозните, студени англичани с големите перуки ми отдадоха тази чест“.

С тази сабя на Гарибалди се разрязват сватбените торти на всички младоженци в рода до днес. Снимка Личен архив

 

Посещението на Анита Гарибалди във Варна е факт благодарение на усилията на почетния консул на Италия Антонио Таркуинио и директора на Музея на Възраждането Мариана Николова. Славната родственичка отнесе от Варна коренче на здравец, което ще си засади в Италия. Знае, че е чудесен репелент срещу комари, а и ще и ухае на България.

 

==

Наричат Джузепе Гарибалди революционерът скитник. Републиканец по убеждения, той води битки на два континента, винаги на страната на онеправданите. Името му остава в историята заради своята борба да обедини Италия. В Походът на хилядата през 1860 година революционерът успява да победи неаполитанската армия и така е провъзгласена обединена Италия. Битка, водена под едно от изложените знамена в експозицията. Гарибалди е тясно свързан и с българската история. Идеите му вдъхновяват много български революционери. Той е имал емоционално приятелство с капитан Петко Войвода, който получава званието си именно от него. Именно италианския революционер му дава за първи път званието капитан и му поверява живота си в поредната битка. Италианските гарибалдийци и българите под предводителството на капитан Петко Войвода с благословията на Джузепе Гарибалди заминават за остров Крит, където се сражават. Животът и делото му са вдъхновение за много български революционери. Първа българска легия на Раковски е създадена по модела на „червените ризи“ на италианския революционер, а по примера на похода на хилядата Христо Ботев повежда своята чета.

 

 

Четете още: Бойно знаме на Гарибалди донесе във Варна правнучката му

Коментари

Новини Варна