С концерт на сцена „Раковина“ в Морската градина снощи беше открито 21-ото издание на Международният панаир на занаятите и изкуствата. Той започна с уникално изпълнение на гайдари, които бяха бурно аплодирани от многобройната публика. Панаирът на занаятите и изкуствата беше открит официално от заместник кмета на община Варна Коста Базитов и Веселина Савова – председател на асоциация „Булгарика“.
„21 години не са малко, но колкото повече минават, толкова по-интересен и търсен става Mеждународният панаир на занаятите и изкуствата. През тази година имаме повече от 240 автора. Ще ви представим цяла школа тъкачи, които са се запознали и са се развили, точно тук, на Панаира на занаятите и изкуствата. Тази година ще ви представим и потомствени майстори, които предават своя занаят- от баща на син, от дядо на внук. Ще видите как всъщност се предават занаятите в България, а най-хубавото е, че това става именно тук, на най-голямото арт-изложение в България. На откриването на панаира искам да изкажа своята благодарност на майсторите, които дълги години работят заедно с нас, както и на новите, на младите, които прегръщат тази“, каза Веселина Савова.
Приветствия от името на кмета на общината Иван Портних, поднесе заместник кметът Коста Базитов.
„Щастлив съм да видя толкова млади хора, които са радетели за съхраняването на родните занаяти, на българската култура и духовност. Радостен съм, че Варна е център на това, защото народ, който тачи своята история, който я съхранява, има и своето бъдеще“, заяви Коста Базитов.
Организаторите получиха цветя и поздравително писмо и от председателя на общинския съвет Тодор Балабанов.
По традиция прозвуча химна на България.
Церемонията продължи с богата артистичната програма на Фолклорен ансамбъл „Варна“.
Концерт- спектакълът завърши с кръшно българско хоро, на което се хвана големи и малки.
Международният панаир на занаятите и изкуствата се провежда от 1 до 21 август в Морската градина, край сцена Раковината. Посетителите ще могат да се насладят на красивите творби на едни от най-добрите български майстори в художествените занаяти, като дърворезба, художествен текстил, керамика, художествена обработка на стъкло, рисувана коприна, изработка на кукли, ножове, бижута, иконопис, тъкачество и много други.
Черно море
Коментари