IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
12:29 | 3 август 2017
Обновен: 21:51 | 12 май 2025

Именити космонавти положиха цветя на паметника на Юрий Гагарин във Варна

Георги Иванов, Красимир Стоянов и техни колеги от Русия и Куба дискутират проблемите в Космоса и на Земята край морската столица

По материала работи: Слав Велев
Именити космонавти положиха цветя на паметника на Юрий Гагарин във Варна

Именити космонавти от няколко държави призоваха във Варна за обединение на усилията на всички страни за постигане на хармония между Земята, Kосмоса и човечеството и усъвършенстването на науката и технологиите.
На посещение във Варна са първият български астронавт Георги Иванов, варненският му колега Красимир Стоянов, първият кубински космонавт Арналдо Тамайо Мендес и руският борден инженер и конструктор Александър Павлович Александров.

 

Космическите програми, които събират потенциала на специалисти от цял свят, са пример за доброто сътрудничество между народите. Взаимодействието между нациите в изследователските експедиции е значимо за бъдещето на планетата Земя, това, което е над нея, и технологичния напредък изобщо. Това каза във Варна първият български космонавт Георги Иванов.
 

Той изрази радостта си, че повече от 30 години експертите в „Асоциацията на участниците в космически полети“ с огромна отговорност разработват теми и доклади, които дават визия за проблемите на изследователите отвъд земната орбита.
Впечатленията си от 8-дневния си престой в Космоса сподели първият космонават на Куба Арналдо Тамайо Мендес, който определи своя космически полет като огромна привилегия, но и като помощ за всички, които са излетели след него.
Той разказа за изпитанията, през които минава човешкият организъм в условията на безтегловност, и психическата и физическата адаптация на астронавтите.“Наистина, усещането, че си в Космоса, е много приятно, но организмът изживява истински стрес“, категоричен бе той.
Необходими  са още много изследвания и инвестиции, за да се подобри работата близо до звездите. Трябва да се помисли повече за съхраняването на здравето на човека, все още много от корабите не са достатъчно защитени от радиацията, каза още Мендес.

 

Планираният полет до Марс може да се реализира за 900 дни, а предизвикателството към учените  е именно приземяването на космонавтите здрави. От технологична гледна точка полетът до Червената планета е истински връх, но какъв успех би било това, ако астронавтите се върнат болни, убеден е Мендес.
Надеждата на първия кубинец, излетял в Космоса, обаче е тази красива Синя планета, която е видял отвисоко, да бъде едно прекрасно място за живеене. Човекът винаги се е стремял да изследва живота, това е и основната цел на космическите мисии - да разберем как се е образувал нашият свят, но трябва да разрешим и елиминираме проблемите тук, каза още той.

 

Александър Александров разкри, че за периодите, в които е пребивавал в Космоса, е станал свидетел на случващото се на Земята и е видял разрушителните последици от военни конфликти, които оставят траен белег на планетата.
Той е участвал в два космически полета с обща продължителност 309 денонощия.
Георги Иванов, Красимир Стоянов, Александър Александров и Арналдо Тамайо Мендес ще вземат участие в кръгла маса под наслов „Заедно в Kосмоса - заедно на Земята“, на която ще бъдат дискутирани  актуални теми. Космонавтите вчера поднесоха венци на паметника на Юрий Гагарин – човекът, който пръв дава тласък за развитието на науката с първия полет  около Земята.

 

 

Първият български космонавт - Георги Иванов, и колегата му от Русия -Александър Александров

 

 

Кубинският космонавт Тамайо Мендес

 

 

 

Георги Иванов, Александър Александров, Красимир Стоянов и Тамайо Мендес

 

Елисавета Илиева

Снимки: Пламен Гутинов

Коментари

Новини Варна