С клетва, пожелания и приветствия бе официално открита новата 2017/2018 учебна година в Медицинския университет - Варна. След тържествената церемония, бяха посрещнати новите студенти. „Добре дошли в най-динамично развиващия се и модерен медицински университет в България!“ – така приветства новите студенти проф. д-р Красимир Иванов, дмн. - ректор на учебното заведение. В негова подкрепа началникът на Военно-медицинска академия, София Венцислав Мутафчийски допълни, че наистина варненският медицински университет може да се нарече най-динамично развиващ се, благодарение на амбициите на ръководството и все по-високите цели, които си поставя. По негови думи, за първи път тази година курсанти от ВВМУ ще се обучават в във Варненския МУ по специалност военен лекар.
1400 първокурсници, от които 300 - чуждестранни студенти положиха клетва за отдаване на призванието да спасяват хора. Митът „Хипократова клетва“ е един от най-разпространените в публичното пространство. Смята се, че положилите тази клетва трябва да лекуват без пари и никога да не грешат. Хипократовата клетва е по-скоро емоционален ритуал, отколкото професионален закон. В класическия си вид този текст е неприложим в съвременната медицинска практика. Затова и по време на ритуала, който е традиционен за началото на всяка медицинска академична година, не бе цитирано името на Хипократ, а клетвата бе наречена „клетва за посвещение в медицината“. Шестокурсниците отличници облякоха в бели престилки първокурсници с отлични оценки при кандидатстудентския изпит.
Първокурсничката Дарина Димитрова от Варна сподели пред медийна група „Черно море“, че изборът и на дентална медицина не се е оформил в детските години, когато и през ум не и е минавало да лекува зъби. Но с времето е разбрала, че тази професия е перспективна и дава сигурност в бъдещето. Самата тя обръща внимание на детайлите и смята, че ще е добър специалист. Тя, както и повечето и колеги, прекрачили прага на МУ Варна за първи път днес, не знаят дали специализацията им ще продължи в морската столица и дали ще останат да практикуват професията си тук, но идват с надежда да станат истински професионалисти.
Ели Маринова
Снимки Пламен Гутинов
Четете още: От 60 до 70 хиляди датчани посещават България годишно