Около 100 хил. българи страдат от ревматични заболявания

Дискусия за достъпа до качествено здравеопазване се проведе във Варна

Около 100 хил. българи страдат от ревматични заболявания

Ревматичните заболявания заемат едно от първите места в света по разпространение, като изпреварват сърдечно съдовите и онкологичните. В България пациентите с подобна диагноза са около 100 000. И в световен мащаб, проучванията до момента не могат да отговорят на въпроса какво предизвиква заболяването. Затова и диагностицирането е трудно. Сред основните симптоми са подуване на ставите и болки в гърба. Информационна кампания и дискусии в различни градове на страната провокират хората да обърнат внимание на своето здраве при това навреме.

 

„Пациентите минават през личните си лекари и по необясними причини те най-напред ги изпращат при ортопеди, при невролози и когато стигнат при ревматолозите, те казват късно е вече и наистина е така. А тези диагнози не могат да се поставят за ден-два. Понякога са нужни дори 7-8 години, за да се постави една диагноза. Колкото по-рано стане това, толкова по-добре“, коментира пред телевизия „Черно море“ Роза Чеглайска – председател на Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит. 

 

Дискусия за достъпа до качествено здравеопазване се проведе и във Варна по повод световния ден на ревматичните заболявания. Тя беше организирана от Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит. Сред основните проблеми в сектора е това, че няма изготвен регистър на болните.

 

„За щастие с всеки изминал ден медицината ни предоставя все повече препарати и все повече медикаменти, благодарение на които ние пациентите можем да бъдем равностойни граждани на това общество, можем да забравим за тези заболявания и можем да бъдем трудоспособни, даже и щастливи“, отбеляза още Роза Чеглайска.

 

Около 5000 са пациентите с евматични заболявания в България, които се лекуват с биологични препарати, които се реимбурсират от Здравната каса. Ревматичните заболявания са социално значими, тъй като много бързо инвалидизират хората, ако не се вземат навреме мерки. За съжаление все по-ниска е възрастовата граница на пациентите, които получават подобна диагноза. Сред заболелите има дори двегодишни деца.

 

ПОЛИНА ПЕТРОВА

Снимка ПЛАМЕН ГУТИНОВ

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата