Oбявените 2% безработица не са реални. Има много хора, които наистина търсят работа, но няма да се регистрират там, защото няма да намерят качествени работни места и няма да разберат какви са нивата на заплащане. Това каза Ваня Григорова – икономически съветник на президента на КТ „Подкрепа“ на работна среща с работодатели от региона за търсене и предлагане на труд в България, инициирана от синдиката. „Обявяват се едни работни места (не в Бюрото по труда) с едно заплащане до голяма степен в сивия сектор, а се дава друго. Т.е. тези служители не се осигуряват на реална заплата. Това дава възможност за злоупотреба с техните права. По закон работодателят няма право да удържа пари за осигуровки в случай, че дава сума, различна от декларираната. При злоупотреби обаче, нито Инспекцията по труда, нито синдикатите могат да помогнат при несъответствие между декларираната и реалната заплата. Работник с подобни трудовоправни отношения се е съгласил да работи в сивия сектор, смята синдикалистката.
По думи на Григорова, основният дефект при свободните позиции, обявени в Агенцията по заетостта и безработните, които така и не си намират работа идва оттам, че не всички безработни се регистрират в Бюрата по труда. Има голяма маса хора, които не намират смисъл да се регистрират там. „Ако отворите днешната база данни за свободни работни места, около половината от тях са без обявено заплащане. Как да се ориентираме ние дали искаме да заемем това място като не знаем за какви пари ще работим?
„Бюрото по труда провежда едни квалификационни и преквалификационни курсове почти на едни и същи хора. И причината отново е, че другите безработни не намират причина да се регистрират там. Всичко това може да се промени с лека поправка на закона – ако всички работодатели регистрират свободните си работни места в Бюрата по труда, от една страна ще имаме осветлена заетост, а от друга – притокът на качествени работни места ще привлече и истински безработните да се регистрират. Това ще ни даде по-ясна картина за пазара на труда, която ще ни даде възможност да вземем мерки, а не хаотично да разграждаме трудовото законодателство, за да осигурим евтина работна ръка от Молдова, Украйна и Бангладеш“.
В рамките на проучване зададохме въпроси минимум на 13-14 частни агенции за подбор на персонал и само една се отзова. Фактът, че отказаха, очевидно имат какво да крият.
В процеса на разговорите, от синдикатите се надяват да разберат защо се с стигна до такава криза със сезонните работници, което е голям проблем за Черноморския регион. Този проблем в момента се пренася в зимните курорти. Работодатели твърдят, че дават 4000 лева заплата, но се оказва, че това не е така и кандидатите за работа изобщо не вярват в това.
„Практика е обявяването на фиктивни работни места от страна на частните трудови борси с цел набиране на нови безработни. Тази тема също ще бъде обсъдена на срещата. Това губи време на хората, които спешно си търсят работа. Работникът е този, който продава труда си, той се издържа с двете си ръце и не разполага с друг източник на приходи. Хора, които се сблъскат с подобни проблеми, са склонни по-късно на нерегламентирани действия, за да оцелее - той и семейството му“.
Много често работодателите, които твърдят, че не могат да намерят работна ръка отказват да правят обучения. Около дебатите за промяна на закона за трудовата миграция, едно от настояванията на работодателите беше да се освободи вноса на химици. Когато Агенцията по заетостта даде своето становище, се оказа, че в страната има над 2800 души с подходяща квалификация и около 200 свободни работни места за такива професии. Това, което беше написала Агенцията по заетостта беше, че тези хора имат нужда от минимално обучение, за да влязат в спецификите на това място и да го заемат. Въпросът е защо работодателите не правят това?
По думи на организаторите на срещата, работодателите трябва да бъдат задължени чрез закона да обявяват свободните работни места и в Бюрата по труда и където искат другаде. Трябва да се вземат мерки и срещу недекларираната заетост, отбеляза още Ваня Григорова. КТ „Подкрепа“ е предложила за бюджет 2019 г. два иновативни подхода. Едното е за таен служител – човек от Инспекцията по труда да започне работа като служител, да види какви са условията и отношението към служителите, какви са реалните заплащания. „Иначе ние не можем да хванем реалната ситуация и да ѝ противодействаме“ допълни Григорова.
Ели Маринова
Снимка Пламен Гутинов
Четете още: Над 91% от свободните работни места не изискват образование и квалификация
М. Близнаков: На всеки процент нарастване на производителността имаме 1,5% увеличение на заплатата
Коментари