За първи път в България варненски ортопед имплантира иновативна и за ЕС протеза на палеца. Операцията е извършена от д-р Георги Ганчев с асистентка д-р Димова в отделението, което ръководи, в болница в морския ни град.
Използваната от нас протеза се прилага засега само във Франция, Германия и Швейцария, поясни д-р Ганчев. Тя е уникална с ергономичните и техническите си характеристики, като за разлика от предшестващи модели на изкуствена става за палеца има някои много важни предимства. Позволява пълен обем движение на палеца, ранното му натоварване - две седмици след операцията пръстът става на 100% работоспособен, има също така изключително стабилна конструкция, при която на практика не съществува риск от луксация на ставата, без ограничения във физическите натоварвания на ръката.
Ставата е от тип „ dual mobility” – двойно подвижна и може да се счита за умален вариант на иновативната тазобедрена изкуствена става, която е съвсем отскоро на световния пазар.
Така изглежда супермодерната двойно подвижна става, умален вариант на иновативната тазобедрена изкуствена става, която е съвсем отскоро на световния пазар.
Оперираната пациентка е с ризартроза (артроза на палеца на ръката). Заболяването се характеризира със силна перманентна болка в основата на палеца, причината за която е износване – дегенерация на основната става на пръста.
Ризартрозата е инвалидизиращо заболяване, което в напреднал стадий силно ограничава мобилността на палеца и намалява значително хватателната способност на ръката. Засяга еднакво и двата пола, като най-често е двустранно и се появява след 55 – 60-годишна възраст.
Пациентката престоя само 2 дни в отделението, ръката й не бе имобилизирана с гипс или шина, а бе оставена само с превръзка, пълни натоварвания се позволяват след сваляне на конците – между 12-ия -14-ия постоперативен ден, добави д-р Ганчев.
СТАВРИ СТЕФАНОВ
Коментари