IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
16:16 | 7 октомври 2019
Обновен: 18:27 | 8 април 2025

Синдикалисти: Българският работник е силно продуктивен, но недобре платен

Липсва ни солидно законодателство, което да защитава правата на работещите

По материала работи: Слав Велев
Синдикалисти: Българският работник е силно продуктивен, но недобре платен

Дълъг път има да извърви до достойно заплащане българският работник и служител. Това стана ясно от разговор с Васил Василев, председател на СРС на КТ „Подкрепа“ в сутрешния блок на тв „Черно море“ с водещ Иван Барбов. Гостът набеляза навръх Световния ден за достоен труд основните цели, които са си набелязали синдикатите, както и щрихира кои са основните принципи за достоен труд. Синдикалните организации у нас са начертали следващите стъпки, по които незабавно трябва да се постигне напредък.

 

Да се закрият всички неформални или временни работни места, които застрашават живота и здравето на всеки един работник. Заедно с работодателите трябва да се вземе решение по този въпрос.

 

Да се подобрят условията на труд и да се създаде по-добра организация на работа, което ще доведе до по-добри икономически резултати за предприятията.

 

Работниците да имат възможност за обучение по тези програмите на ЕС за подобряване на квалификацията си.

 

Солидно законодателство, което да защитава правата на работниците.

 

„Има предприятия у нас и фирми, при които имам какво да се желае, отбеляза Василев. В България често се чуват упреци към българския работник, че не е достатъчно продуктивен. Това не е така. Когато излезе работникът в чужбина, работодателите там не го упрекват в същото. Значи проблемът е в организацията на труда, в технологията. Работникът отива на работа с двете си ръце, с ума си и с осигурените от работодателя възможности. 8 часа той твори и може да произведе толкова, колкото му позволява средата. Разпределението на средствата за възнаграждение е в пъти различно, сравнено с България и по света. Цената на продукта е една и съща на световно ниво, но печалбата в българско предприятие е в пъти по-голяма, защото по оценяване на труда, ние сме на последно място. Задавали сме въпрос защо белгийският или немският работник взема по-висока заплата в една международна компания, отколкото българският. Отговорът е – заради стандарта. Кой определя този стандарт? Стандартът е такъв, какъвто си го извоюваш. Ролята на държавата е да създава условия и да контролира тяхното изпълнение. Представителите на работниците и служителите и представителите на капитала трябва да намерят общ език – това е в общ интерес. Колкото по-голяма сигурност е дадена на работника, толкова по-производителен е той“, допълни Васил Василев.

 

По негови думи, в по-малките фирми във Варна, до които синдикатите нямат достъп, определено има експлоатация на труда, особено на по-младите. В много от компаниите не се разрешава свободното сдружаване на работниците и служителите. Много често младите хора, в стремежа си да получават повече пари, се отказват от привилегията на трудовия договор. Те още не мислят, че след време осигурителният стаж ще им трябва.

Ели Маринова

 

Променят маршрута на автобус №409

Коментари

Новини Варна