През последните двайсетина години комарите не са били чак такъв проблем за Варна, с малко усилия можехме да предпазим гражданите от бурното развитие на популациите, но картината се промени коренно последните две години.
Това каза Антоанета Тончева, директор на ОП „Дезинфекция, дезинсекция и дератизация“ , в студиото на сутрешния блок на тв „Черно море“ –„ Утро в нашия град“.
Бум на летящите кръвосмучещи насекоми това лято отчетоха и здравните инспектори.
Двойно са се увеличили и сигналите за обработка на площи, потвърди Тончева.
Екипите ни бяха много натоварени през този сезон, отзовали сме се на близо 500 сигнала за кърлежи и комари, каза тя.
По думите й един от основните фактори, които благоприятстват развитието на свръхпопулацията на комарите, са промените в климата.
През последните две години влажната пролет и рязкото вдигане на температурите обуслови оформянето на много нетипични биотопи, обясни експертът.
В биотопи се превърнаха всички изоставени рухващи сгради или хаврите, покрити с бурна растителност, обясни Тончева, кaто допълни, че голяма пречка пред екипите от дезинсектори е забраненият достъп до частните имоти.
Като голям успех за общинската дирекция Тончева посочи своевременното справяне с друг вредител – средиземноморската цикада.
Бялата пеперуда беше сериозна заплаха за растителните видове във Варна, а общината започна биологична борба, като внесе гнезда на миниоси, които паразитират само върху цикадите.
Борбата с гризачите във Варна започна в понеделник и ще продължи до декември, припомни още Тончева. Ще бъдат третирани 700 декара дерета и 13 000 шахти.
Още по темата:
Коментари