IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
13:20 | 19 юли 2022
Обновен: 14:42 | 17 май 2025

Бяла водна лилия се появи в Природен парк „Златни пясъци“

Възстановяването на популацията й е индикатор за чистота на местообитанията

По материала работи: Ставри Таргов
Бяла водна лилия се появи в Природен парк „Златни пясъци“

Бяла водна лилия (Nymphaea alba) се появи в Природен парк „Златни пясъци“ в резултат от изпълнението на проект по ОП „Околна среда“ 2014-2020 г. на стойност 103 770, 32 лв. Дейностите по проекта целят подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания от мрежата Натура 2000, докладвани в неблагоприятно природозащитно състояние на територията на парка, съобщават от Областния информационен център-Варна.

Възстановяването на популацията на бялата водна лилия е индикатор за чистота на местообитанията и води до завръщането на прелетни и постоянно гнездящи птици, между които ръждив ангъч, малък корморан, ръждива чапла, сива чапла, както и видовете блатна костенурка и обикновен тритон.

Появата на този защитен вид растение е следствие от системно изследване на физико - химичните и микробиологични характеристики на повърхностните води на „Малко водно огледало” и „Голямо водно огледало”, ръчно почистване на растителността на 50% от повърхностните води на водните огледала и осигуряване на светлина и кислород на растителността.

В изпълнение на проекта е възстановен водният режим на „Малко водно огледало” и е намален рискът от пресъхване и загуба на растителни видове в езерото. Изграден е декоративен улей от чешма „Юбилейна” до него, благодарение на който целогодишно е осигурена чиста вода. След проведени консултации с експерт-флорист и съобразно неговите препоръки е запазено и разширено разпространението на Обикновена пърчовка, като стремежът е да се намали рискът от загуба на този вид в защитената зона.

За целта се  извършва отстраняване на храстовата и дървесната растителност и се коси два пъти през годината. Ежегодно се извършва оценка на състоянието на вида и местообитанието му.

Изпълнението на проекта ще продължи до октомври 2023 г.

Коментари

Новини Варна