След огнищата на антракс във Варненско инфекциозните болести сред населението бележат много ниски нива. Това съобщи и.д. директор на Регионалната здравна инспекция д-р Дочка Михайлова. В понеделник епидемиолози са проучили отново състоянието на 35-годишния фермер от с. Бозвелийско, в чието стадо умряха 2 животни. Той е в добро здраве и няма признаци на антракс, освен това инкубационният(скрит) период на заразата отдавна е отминал, обясни д-р Михайлова. Мъжът е отглеждал овцете сам и в случая не е имало други хора, които евентуално да пипнат заразата.
Междувременно изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните(БАХБ) д-р Дамян Илиев съобщи в интервю за столичен всекидневник, че във всички зони, където 50 години назад имало антракс, ще бъдат проведени ваксинации. Становището на етичната комисия на варненската ветеринарна колегия е, че техният колега в с. Млада Гвардия няма вина за избухналото огнище на антракс и последвалия смъртен случай. Въпреки това шефът на БАХБ е поискал от председателя на Българския ветеринарен съюз решение на централно ниво по въпроса за вината на ветеринарния лекар на селото.
Д-р Илиев обясни, че големите дъждове и сушата наистина могат да изкарат на повърхността стари спори на антракс, които живеят в почвата 60-70 и повече години. Оттам заразяването на животните става по време на хранене. При човек обаче за инфектиране се изискват много повече спори.
Както вече съобщихме, огнища на антракс избухнаха в с. Млада гвардия и с. Бозвелийско. Заразата отне живота на 53-годишен фермер и на няколко животни. Заради нелегалната преработка на част от заразеното месо транжорната в кв. „Аспарухово“ бе спряна от експлоатация, а 30-ина заведения за хранене във Варна и региона бяха по спешност дезинфекцирани.
Ставри Таргов
Коментари