IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
15:33 | 16 септември 2015
Обновен: 11:58 | 3 май 2025

Включват и свещениците в борбата с дрогата

Обучение за работа със семействата ще преминат също активни енорийски членове и представители на църковни настоятелства

По материала работи: Ставри Таргов
Включват и свещениците в борбата с дрогата

Тренинг-кампания за превенция на зависимости от наркотици и алкохол сред младежите под надслов: „(Не)зависимост от наркотици – поглед на науката и поглед на православието“ стартира във Варна. В нея ще бъдат обучени свещеници, активни енорийски членове и представители на църковни настоятелства. Те ще работят със семействата, в които съществува риск от зависимости. Основните теми ще бъдат две – православните семейни ценности и какво казва науката за наркотиците. Досега са обучени вече 40 свещеници, подготовката обхваща общо 7 енории, стана ясно на пресконференция в Духовно-просветния център „Свети Архангел Михаил”.
Обучението е по линия на проект, който се осъществява с подкрепата на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и се финансира от дирекция „Превенции” на община Варна. Изпълнител е Сдружение „Отвори очи” (Православен център за духовно обгрижване на наркозависими „Св. Боян Енравота”) в партньорство с Фондация „Човек на фокус” (Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил”)
Шефът на общинската дирекция „Превенции“ Светлана Коева призна, че проектът е изключително полезен на фона на опитите за легализиране на марихуаната за медицински цели. Тя каза също, че дейността на Центъра за духовно развитие на наркозависими в район Аспарухово е получила вече държавен лиценз  и в скоро време ще може да разчита и на държавно финансиране. Неговият ръководител отец Георги сподели, че успеваемостта на терапията е средно 37% при среден процент за Европа – 7.  Причината според него е, че с човешката личност се работи в нейната цялостност – дух, душа и тяло и развива мисловни и поведенчески модели у зависимите. Отец Георги припомни, че зависимите се подлагат на програма за рехабилитация в продължение на 3 г., след това те се проследяват 5 г. и едва тогава може да се каже дали човекът е казал окончателно „не“ на дрогата.

Ставри Таргов
 

 

 

 

 

 

Коментари

Новини Варна