Мултидисциплинарен екип медицински специалисти ще помага на деца с нарушения в половото развитие (DSD). Това стана ясно на среща в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна, в която участваха детски ендокринолози, уролози и психолог, специалисти по образна диагностика, патолози и други. На нея са представени съвременните препоръки за поведение при деца и подрастващи с полова дисфория (несъответствие между физическия пол и половата идентичност), както и психологичните особености на това състояние. Обсъдени са и конкретни клинични случаи.
Според статистиката малките пациенти с подобни проблеми са под 5 на 10 000 души. Голям процент от тях обаче остават скрити, тъй като или не търсят помощ от срам, или се обръщат към специалист твърде късно. През 2016 г. ще бъдат проведени още 3 клинични срещи в УМБАЛ „Св. Марина".
Мултидисциплинарният DSD екип е създаден през 2015 г. и участва в международната мрежа I-DSD. Включва специалисти, имащи отношение към диагностиката, лечението и проследяването на пациенти с DSD – вродени състояния с атипичен хромозомен гонаден и анатомичен пол. Освен детски ендокринолози в екипа участват уролози, генетици и клиничен психолог. Намеренията са да бъдат включени и други специалисти – гинеколог, специалист по образна диагностика и други. Активността на групата освен клинична, е част и от работата в европейската инициатива COST BM1303, която протича от 2013 до 2018 г. и цели създаване на световна мрежа за по-добро решаване на проблемите на тези редки, но с изключително значение за целия живот на хората състояния.
Ставри Стефанов
Коментари