IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Общество
12:56 | 24 февруари 2016
Обновен: 18:51 | 1 май 2024

Болка, воля, сила! Момче проходи след 18 г. в инвалидна количка

Пламен и майка му дълги години водят битка със страшната диагноза

По материала работи: Юлиян Атанасов
Снимки: Nova tv

Парализирано момче от Варна проходи след 18 години в инвалидна количка. Пламен и неговата майка дълги години водят мъчителна битка със страшната диагноза - детска церебрална парализа. Но преди дни усилията им се увенчават с успех - Пламен успява да направи своите първи самостоятелни крачки.След няколко курса на лечение в Москва с пари, събрани чрез милосърдието на хората и всекидневни мъчителни упражнения, Пламен започва рехабилитация с плуване. Резултатът идва преди дни – момчето прави все повече самостоятелни крачки - извън басейна.

 

Майката Десислава Славова никога не е спирала да вярва, че този ден ще дойде, въпреки че лекарите не давали надежда."Аз силно вярвах още в момента, когато го родих. Тогава лекарите ми подадоха документ, с който да изоставя детето си, но аз отказах. Оттогава реших, че каквото и да е, детето е мое и аз ще се боря докрай", споделя Десислава пред Нова тв.Така и Пламен не спира да се бори. Щастлив от първите си крачки си поставя все по-високи цели. Сега мечтае да върви уверено и самостоятелно, без ничия помощ. Мечтае и да отиде на дискотека с приятели и да танцува.

 

"Той всъщност проходи във водата. Оттам тръгнаха нещата. Като дойдоха при мен преди три години беше нещо страшно. Но има много воля в него. Усещането, когато направи първите си крачки, беше неописуемо - и за мен, и за майка му, и за баба му, които присъстват на всяка една тренировка", каза треньорът на Пламен Десислава Янева.Тя е категорична, че упражненията във вода дават резултат. У нас обаче рядко се прилагат."Малко ме боли кракът, но треньорката ми каза: "Ще ти дам аз една болка! Давай докрай!", разказва Пламен. И така напук на всички диагнози момчето прохожда.

 

"Ако бяхме започнали по-рано щяхме да сме много по-напред сега. Но това лечение не се покрива от здравната каса, това са разходи, които всеки един родител трябва да покрие сам", споделя още майката.Сега семейството на Пламен проучва възможностите за операция на стъпалата, с която ходенето му да стане по-стабилно. А той е решил, че иска да е студент и да работи като инженер.И се обръща към всички, с неговата диагноза: "Трябват много воля и много усилие. Но не се предавайте!"

Коментари

Новини Варна