С грамоти на името на Флорънс Найтингейл бяха отличени Тамара Цветкова за „научен принос към сестринството", Дарина Йорданова - директор на детска ясла №8 "Щурче", Йорданка Тодорова - старша акушерка на родилно отделение към СБАГАЛ „Проф. д-р Д. Стаматов" във Варна, за „практически принос към сестринството" и Силвия Узун - студентка ІV курс специалност „Медицинска сестра", в категория „Изявен студент в учебно-практическата дейност". Това съобщиха от Медицинския университет(МУ) във Варна. Наградите бяха връчени на тържество по повод Международния ден на сестринството – 12 май, което се състоя днес в аудитория "Проф. д-р Г. Капрелян" в Регионалната здравна инспекция.
Тази година Факултетът по обществено здравеопазване за първи път обяви по повод 12 май конкурс за постер или есе на тема „Моята професия", в който участие взеха общо 26 студенти от специалностите „медицинска сестра" и „акушерка" в МУ - Варна. Всички участници получиха сертификати, а победителите в конкурса бяха отличени от доц. Силвия Борисова, ръководител на катедрата по здравни грижи. Студентите от трупата за народни песни и танци към МУ-Варна допринесоха за чудесното настроение на днешния празник.
12 май е рождената дата на Флорънс Найтингейл – първата жена, която поставя основите на съвременното сестринство, като го прави наука. Тя е сред стоте най-влиятелни жени за всички времена в човешката история. Найтингейл прави истинска революция в обслужването на ранените и болни войници по време на Кримската война. След войната става героиня на Англия. През 1859 г. издава книгата „Бележки за болниците". В нея определя основните принципи и стандарти, които трябва да следват болниците в грижите си за пациентите. Някои от тези принципи са валидни и актуални и в съвременната медицина и здравеопазване. Наричат я „Дамата с лампата", защото въвежда правилото сестрите да наблюдават болните и нощем. През 1860 г. основава първото светско училище за медицински сестри „Найтингейл" към болницата „Сейнт Томас" в Лондон. Флорънс е първата жена, която получава орден за специални заслуги. Тя оставя много дълбоко влияние в болничното обслужване и придава благородство на сестринската професия.
Във връзка с това Международният сестрински комитет решава 12 май, нейната рождена дата, да се отбелязва. Това решение е от 1935 година, а като Международен ден на сестринството във всички страни започва да се чества от 1965 г.
Черно море
Коментари