Варна °
fallback
Общество
14:37 | 28 юли 2016
Обновен: 05:04 | 10 май 2025

Деца обучават връстници как да се предпазаят от киберпрестъпления

Ще говорят за опасностите, които разкрива интернет, за трафик, на хора входа на Морската градин

По материала работи: Слав Велев

46 доброволци от 9 града  ще консултират свои връстници по проблемите свързани с трафика на хора и киберпрестъпленията,  на входа на Морската градина, днес от 15 ч. Учениците в гимназиална възраст са участници в кампанията  „Синьо сърце“, която се провежда за втори път във Варна. Инициативата се осъществява по повод  Международния ден за борба с трафика на хора -30 юли.

Младите хора са преминали през обучение от експерти - психолози и специалисти от ГД БОП, и са напълно подготвени сами да реализират изпълнението на кампанията в нейната практическа част. Децата ще комуникират с  целевата аудиторията  и ще я  запознаят с  мерките за превенция на трафик на хора, ще създадат дискусия, целящи по-висока информираност, а информацията безспорно е най-ценното средство за преодоляване на потенциално престъпление от такова естество, заяви Светлана Коева, директор на дирекция „Превенции“  към Община Варна.

Особено като носител на титлата „ Европейска младежка столица“  за 2017 г. Варна  не може да пренебрегне глобалния проблем, застрашаващ милиони по света, и е поела голяма отговорност  да противодейства на този вид злоупотреби.

 

Учениците днес участват в Национална доброволческа среща на тема „ Ролята на доброволците при реализиране на програми и кампании по превенция на трафик на хора на местно ниво“, събитието е организирано със съдействието на кмета на Община Варна – Иван Портних и се провежда под егидата на евродепутата Мария Габриел.

 

По време на теоретичната част на тазгодишното издание на форума доброволците бяха запознати с най-новите тенденции  и опасности, които разкрива интернет, и с всички актуални  уебплатформи и програми, които улесняват достъпа до потенциалната жертва.  Доброволците гледаха филми и слушаха лекции по въпроса.

 

Даркнет, наричан още скрит интернет, е тази част от глобалната мрежа, която остава невидима за търсачките и дава възможност да се осъществяват всякакви нелегални активности. Посредством тази  мрежа педофили разпространяват и си набавят материали, показващи детска сексуална експлоатация, а множеството защитни програми гарантират анонимността им. Тази порочна практика представи един от лекторите на събитието, инсп. Любомир Тулев – специалист от сектор “Киберпрестъпност” при ГД БОП.

 

Той обясни и за йерархията,  в която работи тъмното общество на педофилите, което действа на принципа на пирамидална структура. В основата са т.нар. Simply viewers (само наблюдатели), но на върха са разположени създателите на всички материали, които очакват от потребителите да са основни разпространители.

 

Децата са лесна мишена за престъпниците,  които ползват  социалните мрежи като каталог и получават информацията, предоставена от самите подрастващи.  След това комуникацията се прехвърля в криптирани сайтове, а тогава диалогът става неуловим. Това коментира д-р Луиза Шахбазян – зам.-координатор на Националния център за безопасен интернет.  По-застрашени са децата в периода на пубертета, които са силно повлияни от масовата култура, а продуктите й биха могли да бъдат изтълкувани погрешно. Момичетата са по-податливи на грешните внушения, че провокативното поведение е модерно. Често тези момичета по-късно стават и жертва на изнудване от кибернасилника, на когото те доброволно са предали  унизителни кадри.

 

 

Елисавета Илиева

Снимки Пламен Гутинов

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback