IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
21:06 | 22 ноември 2016
Обновен: 01:19 | 7 април 2025

Започва исторически форум във Варна

Темата е „България в световната история и цивилизации – дух и култура“

По материала работи: Ставри Таргов
Започва исторически форум във Варна

XXI национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“ ще се проведе от 26 до 27 ноември 2016 г. от 9,30 до 18 ч. в Пленарна зала на общината, съобщиха организаторите.

 

 

Форумът вече 20 години събира изследователи и съмишленици, които търсят истината за българската история, за духовния път на българите през вековете, за техния принос в развитието на Европа и света.

 

Очакват се над 30 участници от Варна, София, Пловдив, Русе, Стара Загора, Добрич, Силистра и др. Варненският форум дава възможност да се чуе думата на автори, които имат смелостта да преодолеят многобройните фалшификации в българската историография, идеологическите табута, да разкрият древните знания на българите и техните постижения, да потърсят корените на българската държавност, да променят натрапените лъжливи представи за „шепата конници“ начело с Аспарух, основали българската държава.

 

От тази трибуна тръгват десетки сериозни проучвания, публикувани в сборниците с доклади, авторски книги, в интернет сайта на конференцията, които запълват множество бели петна в българската историческа наука. Поставихме като акцент темата „Памет за рода и произхода“, която започнахме по време на Пролетните дискусии през април т.г. и продължаваме с  родови проучвания, търсения за българското родословие във фолклора, в етнографията, в семейните традиции, в документалното богатство на архивите, съобщиха от организационния комитет.

 

С тази тема са свързани докладите на големия изследовател на българското минало Стоян Райчевски,  на проф. д-р Ерика Лазарова от БАН, историята на потомствения дърворезбар от Трявна – Уста Дарин, проучването на учениците от Хуманитарната гимназия във Варна за женската ченгенска носия като културен знак.

 

Програмата включва доклади, свързани с древните цивилизации в земите на Черноморието, на които е посветена колективната разработка „Странджа и древната металургия. Основни етапи в технологичното развитие на Европейския Югоизток“  на проф. Русев и д-р Йордан Бояджиев от ТУ-Варна, д-р Атанас Орачев, завеждащ Музея на котвата в Ахтопол и др. „Археологическият феномен „Дуранкулашко езеро“ в праисторията на Долния Дунав и Западното Черноморие“ е докладът на дългогодишния археолог от Добричкия музей Тодор Димов. Варненският изследовател Светлозар Попов представя критичен поглед към изследването на известния езиковед и културолог Харолд Харман „Загадките на Дунавската цивилизация“.

Черно море

 

 

 

Коментари

Новини Варна