IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 18°
Общество
14:59 | 27 ноември 2016
Обновен: 06:48 | 21 април 2024

Историци, археолози и изследователи по следите на българската цивилизация

Над 30 изследователи и съмишленици участваха в 21-вата историческа конференция „България в световната история и цивилизация – дух и култура”

По материала работи: Борис Проданов
Историци, археолози и изследователи по следите на българската цивилизация

Варненската историческа конференция вече 20 г. събира изследователи и съмишленици, които търсят истината за българската история, за духовния път на българите през вековете, за техния принос в развитието на Европа и света. Над 30 изследователи и съмишленици  участваха  в 21-вата историческа конференция „България в световната история и цивилизация – дух и култура” във Варна.

 

Тази година акцент в конференцията е темата „ Памет за рода и произхода“. В своя доклад известният изследовател  на българското минало Стоян Райчевски  проучва родословието във фолклора, в семейните традиции,  в етнографията.

 

Увлечени в нашата древност, българите сме позабравили новата ни история, забравяме родовата си. Случва се често млади хора, когато се обърнат назад, да стигнат само до дядо си. Хора, търсещи свои имоти, не могат да кажат името на дядо си, на прадядо си. Това е един много голям пропуск, ние дължим на нашите предци пробуждане на родовата ни памет, категоричен е изследователят.

 

Програмата на конференцията включва още доклади, свързани с древните цивилизации в земите на Черноморието, на които е посветена колективната разработка „Странджа на древната металургия”.  Археологическият феномен „Дуранкулашко езеро в праисторията на Долния Дунав и Западното Черноморие“ бе една от интересните теми на форума.  Разкопките на комплекса са започнали през 1976 г. и за 37 години са изследвани  10 археологически обекта.

 

Археологът Тодор Димов разказа за пред камерата на тв “Черно море“, че между тези обекти е и най-големият праисторически некропол в света, където са открити 1204 гроба. Некрополът е функционирал по-дълго време, отколкото варненския, без да се опитвам да отнемам неговото значение, тъй като той си има своята уникалност и като социално звучене, и като праисторическа  икономика, като култура, поясни експертът.

 

Във фоайето на зала „Пленарна“ бяха изложени картини на историческа тема на варненския художник Славян Стоянов.  Това са артрешения, вдъхновени от древната ни история, които показват любопитни археологически находки, накити и български носии от миналото, каза художникът.

 

Форумът се  организира от сдружение „България – дух и култура“ със съдействието на общината.

 

Радослава Христова

 

Прочетете още: 6000-годишна цивилизация оживява в Археологическия музей

Коментари

Новини Варна