У нас над 12 000 души живеят с болестта на Паркинсон. Според епидемиологичните данни всяка година се регистрират средно между 5 и 24 нови пациенти.
Това съобщи в сутрешния блок на тв „Черно море“ проф. д-р Ара Капрелян, ръководител на катедрата по нервни болести и невронауки в Медицинския университет във Варна, и шеф на първа клиника по нервни болести в УМБАЛ „Света Марина“.
Поводът бе 11 април, който се отбелязва като Световен ден за борба със заболяването. Неговото мото е „Сила в оптимизма, надежда в прогреса“.
Паркинсон е второто по честота невродегенеративно заболяване след Алцхаймер. От него страдат повече мъжете. 85% от всички пациенти са на възраст над 45 г. Причината за болестта, която е хронична, не е известна. Смята се, че предпоставки могат да бъдат токсичните вещества, химическите съединения, травматизмът(случаят с Мохамед Али - Касиус Клей), стимулантите, алкохолът и други.
Симптомите обаче са ясни – треперене на ръцете(тремор), забавени движения, повишен мускулен тонус. Основната цел на съвременното лечение е забавяне хода на заболяването и овладяване на симптомите, поясни проф. Капрелян.
Благодарение на техниката, с която разполагаме в УМБАЛ „Света Марина“, диагностицирането на болестта на Паркинсон е поставено на много високо ниво, обобщи специалистът.
Иван Барбов
Ставри Стефанов
Още "Щрихи от утрото" (11.04.2017) - Как се живее с болестта на Паркинсон?
Коментари