Преди години понятието радикализъм бе само термин, а сега е действителност – каза при откриването на конференция във Варна Светлана Коева, директор на дирекция „Превенции” към Общината. Темата е „Противодействие на радикализма и езика на омразата“ като съорганизатор на събитието е Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ОКБППМН). „Когато учителите са учили методите за противодействие на насилието, радикализмът бе само теория. Нашата задача сега е да се опитаме да разберем защо младите хора мислят, че насилието е единствения начин да се противодейства на обидата. Да си обясним какво е въздействието на Интернет в главата на младежите и да бъдем готови да реагираме на предизвикателствата. Агресията започва с обикновени реакции, прераства в насилие и поведение, отклоняващо се от нормите. Ако родителите в този момент се скрият, ако специалистите неглижират първите симптоми на агресивно поведение, то може да прерасне в по-сериозни прояви и в престъпност.
Няма данни варненски младежи да участват в радикални групировки, но това не означава, че ние знаем всичко. Млади хора, показващи агресия са податливи и лесно могат да бъдат привлечени към такива. Тук е ролята на възпитатели, учители, родители и специалисти да се опитат да противодействат на първоначалните актове на насилие“ – допълни Коева.
„Вече три десетилетия работим с колеги по тази проблематика, но в конференцията участват и много млади лица, представители на полицията, прокуратурата, Социални грижи, Дирекция „Защита на детето“ – каза Тодор Иванов, заместник-кмет по сигурността на Община Варна. Това ми дава увереност, че заедно ще постигнем много за противодействие на младежката агресия в посоки, различни от тези, по които досега сме работили. Не може да пренебрегнем световния радикализъм, но ние сме длъжни да реагираме още у дома на първите признаци на агресия. Да събудим интерес към книгата у децата си, да бъдем бдителни какви игри играят в Интернет. Те често си купуват игри, в които не само, че се убива, но и се дават бонус-точки за всеки убит. Много често това насилие се изражда в по-нататъшни проблеми в поведението на децата. Агресията започва от невинна забежка и това е моментът, в който родители, учители и специалисти трябва да вземат нещата в свои ръце“ – каза още Тодор Иванов. В конференцията участват водещи специалисти – Константин Томанов, , председател на Комисията за противообществени обществени прояви, Георги Апостолов от Националния център за безопасен Интернет, Радомир Тулев от ГДБОП, проф. Иванка Бончева и др.
Ели Маринова
Снимки авторът
Коментари