EК отказа да коментира решението на Конституционния ни съд за Истанбулската конвенция

Процесът на ратификация е национално решение във всяка държава, мотивират се от институцията

EК отказа да коментира решението на Конституционния ни съд за Истанбулската конвенция

Европейската комисия отказа да коментира петъчното решение на Конституционния съд, с което той намери, че Истанбулската конвенция не съответства на основния закон в България.

 

"Не коментираме национални съдебни решения", заяви Мина Андреева, говорител на шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, предаде Dnes.bg.

 

Андреева добави, че Европейската комисия е препоръчала на членките си да приемат конвенцията като "средство за справяне с насилието срещу жените", но че процесът на ратификация е национално решение във всяка държава.

 

През 2015 г. Европейската комисия публикува пътна карта за приемането на Конвенцията и обяви, че тя "ще създаде в ЕС кохерентна правна рамка за борба срещу насилието срещу жените, ще подобри превенцията за всички жени и ще позволи по-добра закрила и подкрепа за жените и децата, жертви на насилие".

 

През март 2016 г. Еврокомисията публикува две законодателни предложения - за подписване и за ратификация на конвенцията на ниво ЕС. След приемането им от Европейския парламент и от страните членки еврокомисарят за правосъдието Вера Йоурова подписа Истанбулската конвенция от името на ЕС на 13 юни миналата година.

 

Всички държави членки, включително и България, също са подписали документа. Ратификацията е приключила в 18 страни: Германия, Франция, Испания, Италия, Полша, Румъния, Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Малта, Холандия, Полша, Словения и Швеция.

 

В момента Съветът обсъжда решение как да приключи законодателният процес по приемането след подписване на конвенцията и по-специално по начина, по който страните членки ще си сътрудничат след окончателното й ратифициране. Дебатите се провеждат въз основа на компромисно предложение на Българското председателство, внесено през април.

 

През май Европейският парламент проведе специален дебат по Конвенцията, по време на който първият зам.-председател на Еврокомисията Франс Тимерманс призна, че в някои страни има силно противопоставяне срещу нея, което се дължи на неправилно разбиране на съдържанието й. Тимерманс посочи, че Истанбулската конвенция "цели защитата на жените от домашно насилие и не поставя под съмнение традиционните семейства, нито налага нова идеология".

 

Първият зам.-председател съобщи, че Европейската комисия е започнала диалог със съответните правителства, за да им обясни какво произтича от приемането на Истанбулската конвенция.

 

Коментари

Новина на деня
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата