От 16 години не е имало толкова дъждовен юли

Тази земеделска година не е от най-добрите

От 16 години не е имало толкова дъждовен юли

От 16 години не е имало толкова дъждовен юли, като този в момента. За последно толкова много дъжд е регистриран през 2002 г., когато сумарните валежи са били 158 л/м2. През същата година и през месец август е имало повече от обичайните валежни количества, макар и месецът да е бил малко по-сух, съобщават от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА). Припомняме Ви, че лошото и дъждовно време нанесе редица щети върху селскостопанската продукция в страната. Още в началото на месеца градушка причини сериозни поражения върху овошките в смолянското село Влахово. Засегнати бяха ябълки, сливи, вишни и грозде в селото и региона.

 

Десетки декари градини и ниви пък бяха под вода в Мизия, където бе обявено бедствено положение. Наводнени бяха  жилищни сгради и магазини, а улиците  залети от кал и вода. Най-тежка бе обстановката в  Ямболска област. Тежка ситуация отчетоха и в област Плевен, където постъпиха 19 сигнала за наводнени жилищни сгради в село Садовец, община Долни Дъбник, и село Ракита, община Червен бряг. Към края на месеца пък силна градушка удари град Мездра и региона. Големината на ледените късове бе  различна в населените места – от големина на лешник до такава на яйце. В селата около Мездра пострадаха  зеленчукови градини и лозя. Унищожена селскостопанска продукция, наводнени улици и свлачища имаше и след пороите в Баните, Смолянско. В резултат на интензивните валежи, селскостопанската продукция в с. Гълъбово е на 100 % унищожена, според данни на кмета на общината Милен Белчев.

 

Прибираме с 25% по-малко пшеница спрямо миналата година

Поради лошото време тази година се очаква спад с 25% в прибраната пшеница, според председателят на  Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. Пожънатото количество пшеница е с много добри качества, но трябва да се вземат предвид и залетите, преовлажнени места. Там пшеницата е  полегнала, а зърното на класа е покълнало. В някои области, където прибирането на реколтата започна по-рано, дъждовете забавиха с около 2-3 седмици самата жътва. Най-критична е обстановката като процент пожънати площи в област Плевен и област Бургас, в района на Карнобат, Ямбол.

 

Тази земеделска година не е от най-добрите

Проблеми тази година има и може би ще продължава да има. Имаше много климатични аномалии – градушки, периоди валежи и засушаване. Това заяви от своя страна Явор Гечев, председател на Национален съюз на земеделските кооперации в България по повод тазгодишната реколта пред Агрозона. „Не сме свидетели на най-лошата реколта, но не можем да очакваме и да бъде най-добрата. По време на жътвата паднаха много дъждове и те могат да доведат до вторични намокрания, проблеми при складиране и др.“, каза Гечев.

 

agrozona.bg

 

Четете още: Течност с мирис на вълк гони глиганите обратно в Румъния

Новини

Коментари

Новина на деня
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата