Снимка ПЛАМЕН ГУТИНОВ, архив
Данъчни стимули за покупка на първи имот от млади семейства предлагат строителни предприемачи. “Подобряването на достъпността на жилищата трябва да се случи чрез промяна в данъчната политика, а именно намаляване на ДДС при покупка на първо жилище от млади семейства”, казва Красимир Шалев, член на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи, цитиран от "Труд" и dnes.bg.
Такъв работещ пример има в Сърбия, където имотът на тези хора излиза с 18% по-евтин, а държавата се отказва от данъка, за да пребори демографската криза.
90% от празните жилища у нас са в малките градове, заради демографската криза. А в София само 5% от апартаментите са необитаеми, каза председателят на асоциацията Георги Шопов във връзка със статистиката, че броят на необитаемите жилища в България е нараснал до 1,2 млн. или 31% от всички имоти в страната.
Националната жилищна стратегия, по която регионалното министерство работи, цели да намали броя на необитаемите жилища и да стимулира собствениците им да ги отдават под наем или да ги продадат.
Другата идея е да се стимулира поддръжката на сградния фонд, тъй като повече от три четвърти от апартаментите са в сгради на възраст над 30 години.
По думите на строителния предприемач Шопов експлоатационният срок на панелните блокове е повече от 50 години, но при достигане на тази възраст трябва да се подменят покрива и електрическата инсталация на входа.
По данни на асоциацията 30% от купувачите в София търсят апартаменти ново строителство.
Жилището е основна инвестиция и богатство на над 60% от българските домакинства.
Данните на Националната жилищна стратегия показват, че строителството непрекъснато расте и до 2020 г. ще бъде надминат строителния бум от 2007-2009 г. с изграждане на около 20 хил. жилища на година.
Коментари