Не се променя твърде картата на бедността у нас според последните данни на Националния статистически институт, който очертава различните прагове, под които хората рискуват социално изключване и нищета. Най-ниска е линията на бедността в областите Пазарджик и Монтана: 239 – 240 лв. Столичани с доходи под 513 лв. също попадат в категорията на най-застрашените, в Стара Загора и Варна линията минава съответно на 403 и 383 лв. Територия на ниските доходи продължават да бъдат и областите Велико Търново, Ловеч и Сливен, там една четвърт от населението живее с доходи под линията на бедността. Сравнително най-малко са подобни хора в областите Перник, Кюстендил, Разград и Русе - под 14,9%.
През 2018 г. линията на бедност за област Пловдив е била 368 лв. средно месечно на лице от домакинство. Така са живели 21,9% от населението, като процентът си остава непроменен, въпреки че жизненият минимум се е покачил със 7,7%. Всяко трето домакинство в Пловдив и областта не е в състояние да посрещне неочаквани разходи, ограничава се в менюто и не може да си позволи едноседмична почивка извън дома.
България обаче се топи като население с плашещи темпове. На едно новородено българче се падат повече двама починали, сочи статистика на Националния център по обществено здраве и анализи. За последните три месеца са проплакали близо 13 000 бебета, а от този свят са си отишли 29 000 души. Най-голяма е смъртността в столицата, където в последния им път са изпратени 5230 българи. Втори по смъртност град е Пловдив, където животът си са загубили 2884 души, а на трето място се нарежда Варна, където са извършени 2087 погребения.
Разликата между починалите и новородените е особено стряскаща в градове като Видин, където на 452 починали за тримесечието са се родили едва 59 деца; в Перник – където има 428 погребения и 97 раждания; в Смолян – където на 97 новородени се падат по 405 починали; и в Разград – където за тримесечието са се родили 74 бебета и са починали 484 души.
Традиционно най-висока раждаемост има в столицата – 3497. На второ място отново е Пловдив с 1578 нови бебета, и на трето – Варна с 1074 новородени. Отново традиционно ниска е раждаемостта във Видин, Перник, Ямбол, Смолян и София област, където месечно се раждат под 70 деца.
Коментари