Проектът за Националната здравна карта не предвижда закриване на лечебни заведения. Той дава само насоките и параметрите на здравното обслужване. С тези думи започна срещата тази сутрин във Варна на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов с директори на болници и представители на местната власт в Североизточна България. На нея той представи основните акценти в проекта за здравна карта.
Министърът разсея и мита, че леглата за онкологично болни ще бъдат редуцирани от 1320 на 20. Чух за подобна глупост и бързам да уверя, че това не отговаря на истината. Здравната карта не предвижда също закриване на малки лечебни заведения и отказ на НЗОК да сключва договори с тях. Работа по клинични пътеки ще има и за всички центрове за инвазивна кардиология у нас въпреки свръхосигуреността с този вид медицинска грижа, която е 2,5 пъти по-висока спрямо средното нивото в ЕС, каза още д-р Москов. Дали сме съответните препоръки към НЗОК. Дори и да се открият нови центрове за инвазивна кардиология, ще има договори и с тях, обеща министърът. Той обясни, че работа по клинични пътеки ще има за всички лечебници до минимума на използваемостта на болничните легла от м.г.
Зам.-министърът д-р Ваньо Шарков пък разсея съмненията, че малките лечебни заведения няма да могат да работят по клиничните пътеки за неврология, хирургия и АГ. Това е сигурно при гарантирания обем дейности, увери той.
След Варна Петър Москов и екипът му ще представят проекта на Национална здравна карта в Русе, където ще се срещнат и с представителите от Разград и Търговище. На 26 февруари ръководството на ведомството ще бъде във Враца и Монтана.
От деня на публикуване на проекта на сайта на министерството за публично обсъждане министър Москов проведе многобройни срещи, за да запознае лекарите и представителите на централната и местната власт с подробностите.
Ставри Таргов
Коментари