След 1 октомври т.г. в болница ще се влиза само с пръстов отпечатък. Това заяви във Варна зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. Заедно с подуправителя на НЗОК Иванка Кръстева и IT специалисти той демонстрира работата с автентификатор, чрез който пациентите ще се регистрират при постъпване и при напускане на лечебните заведения. Процедурата отне само няколко минути. Обяснено бе, че болният може да изтегли и мобилно приложение и с кратки съобщения да бъде информиран кога е хоспитализиран, по коя клинична пътека се лекува и т.н. Целта на нововъведението е да се спре източването на Здравната каса чрез лечение на пациенти фантоми.
В момента системата за прием чрез уникален идентификационен код действа в 20 лечебни завведения в страната, като общо 70 са закупили необходимите устройства. Сред тях е и УМБАЛ „Света Марина“, в която взимането на пръстов отпечатък се тества от около месец. Успоредно с това върви и обучението на персонала. Унниверситетската болница е купила над 40 устройства, всяко от което струва 286 лв. След 1 октомври т.г. във всички 400 лечебни заведения за болнична помощ в страната ще се влиза с пръстов отпечатък. Надеждите са, че новата система ще облекчи работата на персонала и ще скъси времето за регистрация. В момента в болница се влиза срещу лична карта.
Целта на тестовия период на системата е да се провери къде има слабости или технически проблеми, за да се отстранят.
Ако пациентът откаже идентификационен код, на болницата няма да бъде платено и може да бъде отказан прием. Чрез въвеждането на пръстовия идентификатор в болници и аптеки ще се намалят злоупотребите с парите на здравноосигурените граждани. С помощта на четящи устройства пръстовите отпечатъци за секунди ще се превръщат в биометричен цифров код, който ще стои срещу името на осигурения пациент.
Ставри Таргов