Българите ядат все по-малко от насъщния, отчитат експерти
Водното бедствие, което удари Североизточна България и нанесе щети на реколтата, няма да се отрази на цената на хляба. Това прогнозира пред chernomore.bg председателят на Съюза на хлебопроизводителите и сладкарите във Варна Иво Бонев.
Той допълни, че още е твърде рано да се говори какво ще се случи на пазара на брашно и хляб. Когато житото бъде прибрано в хамбарите, тогава може да се прави сериозен анализ, категоричен е експертът.
Със сигурност реколтата на фуражната пшеница ще бъде по-лоша заради дъждовете, твърди Иво Бонев. Вижте, нашата страна е част от световния пазар, не сме изолирани. Това означава, че ако евентуално у нас се появи недостиг на пшеница, то мелничарите и производителите ще внесат. Така че няма страшно, успокои Бонев.
Цената на хляба в България от 10 години не е променяна, затова и сега не виждам как ще стане шоково поскъпване, каза председателят на Съюза на хлебопроизводителите и сладкарите в морската столица.
Според Бонев евентуален ръст в цената на насъщния може да има заради новите изисквания към производителите. Сега етикетите стават по-дълги, защото е нужно на тях да се изписват повече показатели и килокалории, каза Иво Бонев. Покачването обаче може да е минимално, а на места дори да няма увеличение в цената, твърди експертът.
В момента има свръхпроизводство на хлебни изделия, докато търсенето е по-ниско, каза Бонев. Той разкри, че през последните години консумацията на хляб в България е намаляла. Преди жените пазеха форма и не консумираха, днес вече и мъжете отказват хляба. Много болни също не ядат хляб.
Намаленото потребление се дължи на писанията в медиите за вредата от тестените изделия, каза Иво Бонев. Той обаче твърди, че хлябът съдържа всички съставки, необходими за пълноценното хранене на човека.
Деян Михайлов
Бедствието не вдига цената на хляба
Бедствието не вдига цената на хляба
27.06.2014 | 05:36 ч. Обновена: 10.06.2025 | 15:32 ч.
0

Бедствието не вдига цената на хляба
Новини
-
Политическата нестабилност срина Франция в Европейския съюз
-
Кремъл: Западът симулира заплаха от Изтока, защото е в катастрофално положение
-
Радев ще сезира компетентните органи за злоупотреби във ВМЗ-Сопот
-
Министър Иванов поиска оставката на изпълнителния директор на ВиК-Ловеч
-
Слънчево време утре, градусите се покачват
-
Синът на известен прокурор спипан с 50 кг марихуана
-
Гурбетчийка: На ден във Франция взимаме 120 евро, в България - 50 лв.
-
Мощно Ламборгини е смачкано на изхода на Варна
-
Няколко месеца ни вест, ни кост от Гълъбин Боевски, жив ли е?
-
Уникално: Семейство от Варна се изгуби с колата в крумовградско село
-
Синът на известен прокурор спипан с 50 кг марихуана
-
Равносметката след катастрофата на Ламборгинито: Петима ранени, сред тях дете
Новина на деня
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари