През 2024 г. по пътищата на Европа са загинали 19 940 души, което представлява намаление с 12% от 2019 г. насам, но е значително по-малко от годишното намаление от 4,6%, необходимо за постигане на целите за 2030 г.
Докладът показва, че през 2024 г. Швеция е имала най-добри резултати в областта на пътната безопасност – 20 смъртни случая на един милион жител при средна стойност за ЕС от 45 на милион. Румъния е с най-висок процент смъртни случаи — 78 на един милион жители.
През 2024 г. България е на второ място по брой жертви по пътищата — 74. В страната се регистрира относително висок дял на смъртни случаи по пътищата в селските райони. България е на път да постигне целта за 2030 г. От 2019 г. се отчита намаление от 24% и е постигнат напредък в изпълнението на мерките в националната стратегия 2021—2024 г. В повечето разгледани области обаче се отчита забавяне, като основен пропуск са ограниченията във финансирането. Това е посочено като основна причина за забавяне или отлагане на действия като провеждането на кампании, разработването на планове за мобилност и пътна безопасност в градовете, реализирането на целеви инвестиции в общинските програми, насочени към уязвимите участници в движението и селските пътища, както и провеждането на одити и инспекции. Освен това честите смени на правителствата са довели до забавяне на промените в законодателството, като са отчетени и пропуски, свързани с техническите ресурси и събирането на данни.
Според доклада пътнотранспортните произшествия са довели до разходи за икономиката на ЕС от близо 2% от БВП.

ЕК въвежда единен билет за влак в ЕС, но за България идеята все още е фантастика
Максон Виние: С упоритост се готвя за SENSHI, това е огромна възможност за мен
Huawei Watch FIT 5 вече е в A1: интелигентен спътник за динамичното ежедневие
Експерт: Цените на имотите няма да паднат, а купувачите не знаят какво търсят
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Флик с мрачна прогноза: Няма да ни бъде лесно в Барса...
Капитани на световни шампиони плюят Нагелсман за решение
Гризи на прощаване: Моля за прошка, Барса беше грешка!
Ще участва ли на Мондиал 2026? Иран взе решение!
Неврологът акад. Лъчезар Трайков: Няма по-голям враг за мозъка от скролването
Круизната колекция на Gucci превзе Ню Йорк (+Снимки)
Хитри начини да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
Хранителен режим при артериална хипертония
Разрушители на усмивката: Устата като инструмент – отваряне на бутилки и опаковки със зъби
Бебето и екраните - кога е твърде рано?
ЕМА следи огнище на хантавирус на круизния кораб: какво трябва да знаем
Калас: ЕС трябва да преразгледа отношенията с партньорите, подкрепящи Русия и Иран
Huawei Watch FIT 5 вече е в A1: интелигентен спътник за динамичното ежедневие
Бунтът срещу британския премиер съживи дебата за завръщане в ЕС
Mercedes-Benz е готов да произвежда военна техника
Седмичен хороскоп – какво да очаква всяка зодия
Коментари