Институтът за пазарна икономика (ИПИ) и Националната агенция за проходите (НАП) бяха отличени с наградата "Икономика на светло".
Тенденцията на изсветляване на българската икономика не само се запазва, но и се разширява. България с бързи крачки излиза от групата на страните с голям дял на сивата икономика. Това отбеляза в словото си председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев в началото на церемонията.
Институтът за пазарна икономика спечели наградата "Икономика на светло" в категорията за личност или организация, допринесла за ограничаване на неформалната икономика.
От своя страна НАП получи наградата за организираната Лотария с касови бележки, в която гражданите участваха с фискалните бонове на закупени от тях стоки и услуги. Целта на Лотарията беше да се популяризира сред обществото важността на издаването на касов бон като начин за предотвратяване на сиви практики като укриването на обороти от търговците. Друга полза е повишаването на разбирането сред гражданите, че издаденият документ за закупени стоки и услуги може да служи не само за фискални цели, но и като основание за предявяване правото на рекламация при неудовлетвореност от предоставена стока или услуга.
Лично премиерът Бойко Борисов връчи наградата на Десислава Николова, главен икономист на ИПИ. "Колкото по-малко сива икономика има, толкова по-здравословна е средата и има повече възможности за намаляване на данъците", заяви Николова.
Отличието за института е за активна позиция и редица изследвания и анализи на икономически политики, водещи до ограничаване и превенция на неформалната икономика.
Националната агенция за приходите беше отличена с наградата "Икономика на светло" за 2016 г. на Асоциация на индустриалния капитал в България.
"Трябва двамата с Бойко Атанасов (предишният директор на НАП, а в момента заместник-министър на финансите) да я получим. Насърчаването на доброволното спазване на правилата е основен принцип на лотарията на НАП, каза Галя Димитрова.
Журналистът Ивайло Лаков от телевизия Bloomberg - България спечели в категорията за журналист и медия, допринесла за промяна на обществените нагласи към сивата икономика.
Отличието е за обективно поднесена ежедневна икономическа информация и теми, свързани с ограничаване на неформалната икономика.
Над 100 изявени личности от областта на икономиката, научните среди, бизнеса, финансите, политиката, медиите са в експертното жури.
Конкурсът откроява забележителни и вдъхновяващи примери за успехи в борбата с неформалната икономика и награждава водещи институции и личности с активна позиция и принос в ограничаването на сиви практики. С отличаването на добрия пример от АИКБ целят да повишат обществената нетърпимост към неформалната икономика, да поощри предприемането на активни действия в тази посока и да популяризира градивната роля на бизнеса в обществото за подобряване на социално-икономическата среда.
Наградите "Икономика на светло" са първото по рода си признание за постиженията в борбата с неформалната икономика в България. Събитието популяризира както приноса на българските предприемачи, бизнесмени и политици за подобряването и развитието на бизнес средата, така и добрите практики за ограничаване и превенция на неформалната икономика в страната.
Коментари