Европейският съюз (ЕС) влезе в устите на всички през тази и миналата година заради Brexit. Всички се съсредоточиха върху това какво означава напускането на ЕС за пазара на имоти във Великобритания, за паунда и за британските купувачи на имоти в чужбина. Всъщност международният интерес към пазара на имоти в Европа рядко се е случвало да е по-висок благодарение на по-слабото евро спрямо долара, пише онлайн изданието TheMoveChannel.com.
Къде купувачите на имоти да инвестират в Европа? Един важен фактор, който ще доведе до търсенето, е ръстът на капитала, т.е. кои са пазарите с ръст на цените и кои – със спад. Порталът е използвал най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат, за да направи карта на растежа на цените на жилищата в Европа, така че да представи цялостната картина на континента.Данните показват, че цените на жилищата се увеличават с 4,7% в ЕС през 2016 г., като темповете на ръст достигат своя връх в средата на годината. Най-високо увеличение е отчетено в Исландия (13,6%), следвана от Норвегия (11,6%) и Чехия (11%).
На няколко пазара се наблюдава минимален спад - Белгия (-0,6%), Дания (-1,5%), Франция (-0,3%), Хърватия (-0,6%), Австрия (-0,1%) , Финландия (-0,1%) и Великобритания (-0,1%). Най-слабият годишен ръст е отчетен в Италия (0,1%) и Хърватия (0,8%). Малта (6%), Исландия (5,4%) и Чехия (4,7%) отбелязват най-голямо увеличение на цените за първото тримесечие на годината. Изданието подчертава, че картографирането улеснява очертаването на по-широките тенденции в държавите членки на ЕС, така че да се определи състоянието на всеки жилищен пазар. Изданието подчертава, че ръстът на цените продължава да се ускорява в Португалия, но в Испания възстановяването е неравномерно.
Ускоряването на растежа в Ирландия, Германия и България прави и трите дестинации привлекателни и перспективни за инвестиции през следващата година. Същевременно пазарът на имоти във Великобритания се повлиява не само от Brexit, но и данъчните промени. На годишна база се отчита забавяне на ръста на цените до 5,7%, което подчертава дългосрочната стабилност на недвижимите имоти в страната в момент, в който паундът отслабва. Това са два фактора, които също нареждат страната сред привлекателните дестинации за покупка на имот.
investor.bg
Четете още: Унгария пусна ток по оградата на границата със Сърбия
Коментари