IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
16:40 | 6 септември 2017
Обновен: 01:45 | 9 май 2025

Държавата създава хаос с цените на природния газ

В момента клиентите на "Булгартрансгаз" плащат такса върху реално пренесените обеми природен газ

По материала работи: Юлиян Атанасов
Държавата създава хаос с цените на природния газ

Държавата в лицето на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и фирмите си монополисти за пореден път създава огромно напрежение на енергийния пазар. Последните седмици са инфарктни за доставчиците и потребителите на природен газ заради готвеното от "Булгартрансгаз" покачване на таксите от 1 октомври. БФИЕК - федерацията на големите промишлени консуматори, вече изчисли, че държавният газов монополист иска скок на таксите с до 60%, и предупреди, че ако повишението влезе в сила, членовете й ще се вдигнат на стачка. Вчера министърът на икономиката Теменужка Петкова свика спешна среща с БФИЕК по темата. Дни по-рано тя се опита да успокои бизнеса, че въпреки скока на таксите крайната цена на природния газ ще се увеличи само с около 2 процента.

 

Също вчера друга бизнес организация - Българската газова асоциация (БГА), съобщи, че е завела дело във Върховния административен съд срещу наредба на КЕВР за формирането на цените на синьото гориво. Асоциацията обвинява енергийния регулатор в "манипулативни игри с цената на природния газ". В резултат цената за потребителите необосновано се увеличава с около 5%, коментира председателят на БГА Пламен Павлов.Засега КЕВР и Министерството на енергетиката подминават с гузно мълчание най-сериозните критики на компаниите - че тарифните промени, лансирани от "Булгартрансгаз", ще предизвикат ценови шок на вътрешния пазар, а освен това ще блокират и възможностите за внос на природен газ, различен от руския.

 

В момента клиентите на "Булгартрансгаз" плащат такса върху реално пренесените обеми природен газ, а операторът иска занапред само 10% от разходите да са на база "реални количества", а останалите 90% да се основават на прогнозно потребление за най-малко 20 месеца напред. Промишлените предприятия твърдят, че това е безумно, защото няма как да знаят колко природен газ ще им е необходим след година и половина. Освен това посочват, че "Булгартрансгаз" има малко клиенти и използва под 50% от капацитета на тръбите си. Въпреки многото напомняния, газовият монополист още не е представил оценка как промените в тарифата му ще се отразят на дружествата, които разпределят, доставят и ползват в производствата си синьо гориво.До редакционното приключване на броя снощи не стана ясно как е приключила срещата при министър Петкова и дали ще има стачки през октомври.

segabg.com

Четете още: Президентът Радев: Успехите на спортистите ни многократно надхвърлят условията, в които те тренират

Коментари

Новини Варна